Cyklistika, pěší turistika či další pohybové aktivity lákají i v létě stále více turistů do Orlických hor. Ti si zvykají nosit při sportu přilby. Přestože se úrazům nevyhnou, helma často zmírní jejich tragické následky.

„Díky cyklobusům cyklistů i pěších turistů oproti loňsku rozhodně přibylo. Tím pádem přibylo také aktivit a úrazů, ale není to dramatický stav,“ upřesnil náčelník Horské služby Orlických hor Josef Šifra. Objevují se i zranění na sjezdovkách, protože například v Čenkovicích se v létě provozuje travní lyžování, v Říčkách v Orlických horách mohou sportovci jezdit na horských koloběžkách a tříkolkách. Nahoru na červenou sjezdovku je vyveze lanovka. Zde však od konce června, kdy začali s půjčováním, zatím žádný úraz neměli. „Snažíme se o maximální zabezpečení,“ uvedl za Ski Centrum v Říčkách Petr Kánský. Také zde nezaznamenali, že by se jezdci vydávali do jiného než vytyčeného terénu, na sjezdovce to zábrany ani neumožňují.

Někteří návštěvníci se sice již v horách zranili, ale bez tragických následků. „Většina lidí je připravena. U dětí je přilba na kole už téměř samozřejmostí, také dospělí bez ní vyjíždějí minimálně. O víkendu se v Říčkách zranila cyklistka, následky však zmírnila právě přilba,“ potvrdil Josef Šifra.

Lanovka jezdí v letním období do 14. 9. 2008

* Na sjezdovkách se půjčují horské terénní tříkolky a koloběžky!!! Cena za jízdu (půjčovné) je 50,- Kč. Při zakoupení 10 jízd jsou další 2 zdarma.

Ceny lanové dráhy:

* Dospělí směr nahoru 50,- Kč.
* Děti (do 150 cm výšky) směr nahoru 30,- Kč.
* Směr dolů zdarma.
* Skupinové slevy (zakoupení 20 a více ks jízdenek) 20% sleva.
* Přeprava jízdních kol je zakázána.


Lanovkou až na hřeben Orlických hor se dostanete ze Ski centra Říčky v Orlických horách, které leží na jihovýchodní straně Orlických hor, na svazích vrchu Zakletý (992 m n. m.) Na vrch Zakletý Vás vyveze nová moderní sedačková lanovka. Z vrchu Zakletý jsou krásné výhledy na polskou stranu Orlických hor, na hřebeny Krkonoš a Jeseníků. Vrch Zakletý respektive křížení turistických cest Pěticestí, které je opodál (cca 1 km), je zároveň ideálním výchozím místem na celý hlavní hřeben Orlických hor.