Lesem zní motorová pila, v příkopě leží připravené smrčky. „Každý stromek vybírám takový, jaký bych chtěl mít sám na Vánoce doma,“ říká zkušený lesník. S kolegou procházejí lesem u Albrechtic a hledají krásné stromky, které se budou příští týden prodávat. „Správný vánoční stromek musí být hustý a ze všech stran stejnoměrný. Je jich docela dost, z náletu se musí ale brát krajové. Kolega najde, ohodnotíme a pak uřežeme,“ dodává lesník.

Stovky stromků

Práce mají v těchto dnech dost, Vánoce se rychle blíží. „Vyřežeme v našem revíru dvě stovky stromků. Jsou to převážně smrčky z náletu. Stromky speciálně na Vánoce nepěstujeme. Stromky řežeme od metru a půl do dvou metrů. Někteří lidé chtějí i opravdu vysoké stromky, ale většinou prodáváme ty do dvou metrů,“ přibližuje Tomáš Vanžura, revírník z Albrechtic. Pokud někdo chce na Štědrý den mít doma jedličku nebo borovičku, má v Lanškrouně smůlu. Tyhle stromky zůstávají v lese. „Jedličky ať raději rostou v lese. A borovice v našem revíru ani moc nerostou,“ vysvětluje revírník.

Postřik nedělají

Lesní správa v Lanškrouně bude letos prodávat stromky zhruba za sto až sto třicet korun. „V dnešní době je to skoro zadarmo, ale stejně někteří lidé asi musí mít ten adrenalin, jestli je někdo chytí při krádeži stromku v lese nebo, nikoliv. Zatím jsem nikoho nechytil se stromkem v ruce a kolegové asi taky ne,“ podotýká Tomáš Vanžura. Lesníci v některých oblastech mluví o postřiku stromečků speciálním repelentem, který začne doma v teple zapáchat. V Lanškrouně ovšem stromky nestříkají a ani nemají čas chodit po lesích a stříhat smrčkům větvičky, aby se tak lidem nelíbily.