U čtyř budov stála lešení, ze kterých dělníci opravovali střechy. Jednalo se o Honlův dům, ředitelství, stravovací zařízení a prádelnu. „Důvodem výměny byl především havarijní stav původní střešní krytiny, která byla z azbestocementových prvků. Kromě ekologické zátěže docházelo i k protékání,“ konstatoval hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Kraj, coby správce Albertina, výměna střechy stála jedenáct milionů korun. Stavba byla předána minulý týden, dělníci ale z areálu jen tak nezmizí. Kraj už plánuje další investici. Opravou a modernizací projde také tamní čistírna odpadních vod, stoková síť a kanalizační přípojky. O zahájení zadávacího řízení rozhodli na svém pondělním jednání radní Pardubického kraje. „Realizací stavby dojde k nápravě havarijního stavu čistírny, ale také splaškové, infekční a srážkové kanalizace zdravotnického zařízení,“ nastínil radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr a podotkl, že stavba kraj vyjde zhruba na osmadvacet milionů korun.

Stavba bude zahrnovat úplné oddělení srážkových vod a jejich zachycení a zasáknutí v rámci areálu léčebny. „Dále se bude řešit oddělení infekčních splaškových vod z oddělení a provozů produkujících infekční splaškové vody od splaškových vod s běžným komunálním znečištěním,“ vysvětlil Ladislav Valtr a dodal, že infekční vody se budou likvidovat v modernizované čistírně v areálu.