Dnes mají ty největší sekvoje asi čtyři metry. Za pár desítek let však několikanásobně převýší okolo rostoucí habry, bezy i ostatní rostliny, které jim teď poskytují potřebný stín a vlhkost. Vědět o sobě dají ohromující výškou ale také výraznou barvou. „V dospělosti je jich kůra vyloženě červená. A silná je až půl metru, chrání tak sekvoj před hmyzem i větrem,“ vysvětluje Maršálek.

Tito stromoví titánové jsou tak v dospělosti odolní i vůči extrémním přírodním podmínkám. Neohrožuje je ani oheň, naopak se z popela rodí další přírůstky. Ve volné přírodě totiž požár likviduje konkurenci v nižších lesních patrech. „Když hoří, tak teplá pára, která stoupá nahoru, otevírá šišky sekvojí. Ty pak vypadnou na zem a na popelem pohnojené půdě krásně rostou,“ vypráví Maršálek.

S mladými stromy, které rostou v jeho háji, je to zatím jiné. „Několik sekvojí nám otloukli srnci parožím, jiné okusovali,“ ukazuje na oloupanou kůru nadšenec. Proto teď všechny sekvoje chrání prstenec pletiva.

Nejstarší sekvoj zde vysadil Maršálek v říjnu roku 2017. Pojmenoval ji příznačně Stromovous. Podobně jako prastaří Tolkienovi entové, jsou i sekvoje jedním z nejstarších organismů na planetě. Kromě nich ale v hájku rostou i další dlouhověcí giganti, například blahodárný strom Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný.

Okap na kadibudce

Jehnický sekvojový háj je v Česku unikátní. „Netuším, jestli je vůbec někde Evropě takové místo, kde by sekvoje rostly přímo v lese. Většinou jde o pár jedinců, které rostou osamoceně v parcích,“ zamýšlí se Maršálek.

Právě možnost propojit se v budoucnu mezi sebou uvnitř hájku by podle něj mohla být pro stromy výhodná. „To, že vytvoří rodinné svazky a budou mezi sebou pomocí kořenů komunikovat, může zapříčinit, že dorostou větších rozměrů,“ popisuje.

close Lukáš Maršálek se na gigantické stromy jel podívat do Kalifornie. info Zdroj: Lukáš Maršálek zoom_in Lukáš Maršálek se na gigantické stromy jel podívat do Kalifornie

Nejvíce ceněná je zde voda. Proto ji Maršálek svádí do rozestavěných barelů ze všech střech, například ze skleníku pro mladé sazenice či přístřešku na dřevo pro grilování. Okap je dokonce i na kadibudce. Takové vybavení má sloužit návštěvníkům, kteří do hájku přijdou na komentovanou prohlídku nebo proto, aby si zde vysadili vlastní strom. „Člověk se stane patronem. Pojmenuje si svou sekvoj a vysazení zvěčníme na památeční ceduli,“ říká.

Momentálně zde začíná svůj dlouhověký život dvaasedmdesát sekvojí. Podle majitele hájku je v něm prostor pro zhruba dalších patnáct. Rád by ale dokoupil sousedící pozemek, na kterém by jich mohlo přibýt více než sto.

Maršálek očekává, že zhruba za padesát let by mohly mít nejvyšší jehnické sekvoje i čtyřicet metrů.

I tak to pro stromy bude při příznivých podmínkách pouze začátek. Sekvoje se totiž dožívají až tří tisíc let. Ty nejstarší přesahují výšku sto metrů a jejich kmen může dosáhnout průměru až šest metrů. Volně v přírodě dnes rostou pouze na několika místech v Americe, především pak v Kalifornii.