Od Nového roku platí pacienti v lékárnách za léky vydané na předpis třicet korun.Nejvíce léků potřebují starší lidé nebo děti. V lékárnách však nadávají jiní.

Na Rychnovsku nevznikají žádné potíže. Pacientům se sice příliš nezamlouvá fakt, že mají údajně všude platit, ale lékárníkům to nedávají najevo. „Lidem se to příliš nelíbí. Nejvíce léků užívají starší lidé a s recepty přicházejí maminky od malých dětí. Tyto dvě skupiny lidí si však nestěžují. Prozatím máme vypozorované, že nejvíce připomínek mají lidé ve středních letech, kteří nebývají často nemocní,“ uvedla lékárnice rychnovské lékárny.

„Mám plno prášků, jedny na tlak, další na srdce a sama pořádně nevím, na co všechno. Moje doktorka mi však píše balení na delší dobu, tím prý ušetřím, a to nejen peníze v lékárně, kde zaplatím za každý recept, ale i čas. Jako že nemusím každý měsíc k lékařce, ale všechno zvládám čtvrtletně,“ prozradila své zkušenosti čtyřiasedmdesátiletá důchodkyně Jaroslava Tomanová z Rychnova nad Kněžnou.

Častými klienty lékáren bývají i maminky malých dětí. „Mám šestinedělního syna a v lékárně jsme stejně často jako u naší dětské doktorky. Co návštěva, to nějaké nové mastičky a kapičky či vitamíny. Máme skvělou pediatričku, která mi poradí a pomáhá vybavit domácí lékárničku tak, abych tu vždy našla, co potřebuji. Co se týká různých sirupů na snížení teploty a podobně, tak je snad nyní výhodnější koupit si to bez předpisu. Za ten dám třicet korun a na samotném léku ušetřím třeba jen deset, takže nakonec jsem dvacku bita,“ prozradila své nové zkušenosti třicetiletá maminka Pavla z Opočenska. Pokračovala, že pro ni je nyní nejdůležitější, aby miminko mělo veškerou péči a na „dvacky“ moc nekouká.