Pacienti, kteří ve středu za praktickými lékaři přišli, nalezli na mnoha dveřích leták s oznámením, že praktici a pediatři dnes neordinují. Někteří z nich se jeli vzdělávat na semináře, jiní se věnovali administrativní činnosti. Avšak pacienti se nemuseli obávat toho, že by se o ně nikdo nepostaral. Hned pod oznámením o uzavření ordinace se mohli dočíst důvody, proč lékaři neordinují, a kde budou v akutních případech ošetřeni. Hlavním požadavkem stávkujících lékařů bylo zvýšení částky, kterou dostávají měsíčně na jednoho pacienta od pojišťoven, z 36 na 55 korun. Včera kolem poledne však došlo k prvnímu kompromisu, kdy Všeobecná zdravotní pojišťovna přislíbila, že měsíční platby na pacienta zvýší o šest korun, tedy na 42 Kč.

Názory se různí

A jak vidí situaci praktičtí lékaři na Orlickoústecku? Eva Hladíková s probíhajícími protesty souhlasí, sama však včera ordinovala a k tomu zastupovala kolegyni, která se zúčastnila semináře v Litomyšli. „Myšlenku protestu jednoznačně podporuji a výhrady sdružení praktických lékařů považuji za oprávněné. Určité změny bychom potřebovali, abychom naši práci mohli vykonávat v menším stresu. Při současných platbách není v podstatě žádná možnost dalších investic do ordinace a jejího vybavení. Na druhé straně si jsem vědoma toho, že míra navýšení je otázkou kompromisu,“ řekla Orlickému deníku.

Hana Brožková se ve středu v době, kdy jiní lékaři protestovali, věnovala především administrativě a setrvala ve své ordinaci. Více než mnohými kritizovaná částka za provedené úkony ji trápí pozdní termíny plateb od zdravotních pojišťoven. „Největší problém je podle mě v tom, že pojišťovny neplatí včas. Kdyby tomu bylo naopak, nebyla by celá situace tak závažná. Politika zdravotních pojišťoven se stále mění, je to nelogické. Minulý rok jsem stávkovala také, ale od té doby se nic zásadního nezměnilo, proto jsem se k letošnímu protestu nepřipojila. Bojím se, že se praktičtí lékaři s pojišťovnami jen tak nedomluví,“ upřesnila praktická lékařka z Ústí nad Orlicí.

Chybí noví lékaři

Jako neúnosnou vidí celou situaci Antonín Svoboda, který se k protestům připojil: „Pacienty jsem upozornil plakátem na to, co se teď děje, ordinaci jsem ale nezavřel. S požadavky souhlasím, s některými více, s jinými méně. Zejména se musí vyřešit vzdělávání nových praktických lékařů, kterých je žalostně málo, jen asi pět atestací ročně! Několik set lékařů, možná i více, je navíc již v důchodovém věku. Stačí se podívat na Ústí, kromě jedné, dvou výjimek všichni okolo padesátky. Druhým problémem jsou platby od pojišťoven, které nestoupají, i když by měly. Peněz do zdravotnictví relativně přibývá, ale naprostá většina jde do nemocnic. ´Obvoďáci´ utrpěli loňskými extravagancemi doktora Davida Ratha, pokud nebude jejich práce správně ohodnocena, tak celý systém dlouho nevydrží. Situace je neúnosná, už teď překročila hodinu dvanáctou.“

Stávka nevadí

Obyvatelů České Třebové se jednodenní protest nijak zásadně nedotkl. „Nevím, jestli lékaři mají právo stávkovat, do celého problému příliš nevidím. Osobně se mne stávka nedotkla, dnes jsem svého obvodního lékaře navštívila a péče mi byla normálně poskytnuta, ordinace zavřená nebyla,“ vyjádřila se k situaci jedna českotřebovská pacientka. Druhá dotazovaná žena navštěvuje s nemocnou matkou praktického lékaře často, během omezeného provozu ordinací ale lékařskou pomoc nevyhledala. Podle jejích slov jí stávka nevadí, pokud je zajištěno ošetření akutních případů.