Praxe v malém městě nebo na vesnici nejsou pro mladé lékaře atraktivní. Staří odcházejí do penze a noví se nehlásí.

„Zubařka nám odešla do důchodu a zůstali jsme celá rodina bez lékaře. Obvolala jsem několik ordinací, všude mají plno. My snad budeme muset jezdit do Pardubic,“ stěžuje si Kateřina Nováková z Litomyšlska. Takových lidí je v regionu řada.

Stipendium a byty?

V Pardubickém kraji chybí praktičtí lékaři. Lanškroun hledá nového dětského lékaře už několik měsíců, stejně tak nedaleká Tatenice. V Březové nad Svitavou shánějí zubaře. Zájemci o otevření ordinace ale nejsou. Nepomáhají ani nabídky pěkných bytů. Medicínu přitom každý rok ukončí desítky mladých lékařů. Na venkov se ale nehrnou.

Stejně jako Miroslav Černý. Z Orlickoústecka odešel studovat do Prahy a tam chce taky zůstat. „Jednou si chci otevřít svoji praxi v Praze. Fakt nechci dělat obvoďáka někde na vsi, to není můj cíl,“ říká dvaadvacetiletý budoucí stomatolog.

Lanškroun proto sází na nabídku stipendia pro studenta medicíny za podmínky, že po škole nastoupí jako dětský lékař v Lanškrouně.

Stezka v oblacích v Dolní Moravě.
Na Dolní Moravu vlak nepojede

„Smlouvu chystá naše právní oddělení a počítám, že bude hotová ještě v březnu. Připravujeme podmínky, za jakých stipendium nabídneme. Ideální by bylo, kdybychom takového studenta našli přímo v našem městě, ale o nikom takovém nevím,“ uvedl starosta Lanškrouna Radim Vetchý.

Dětského lékaře marně hledají měsíce a navíc se vyskytl další problém. Ve městě skončila obvodní lékařka pro dospělé a lidé se obracejí na radnici. Kam mají jít? „Za lékařku, která přerušila praxi, bohužel není náhrada. Lidé se nemají ke komu dostat a budou muset dojíždět do Ústí nad Orlicí, nebo se domluví s někým v okolí, jestli je vezme,“ dodal Radim Vetchý.

Zařízenou ordinaci, nájemní byt a odborný dohled nabízí Březová nad Svitavou zájemci o zubní praxi. Zájemci se taky nehlásí, ale starosta věří, že stomatologa najde. „Stávající zubní lékař avizoval ukončit svoji činnost ke konci června. Reagoval jsem tedy neprodleně, abych se pokusil místo obsadit a tím ušetřil lidem komplikace spojené s hledáním zubního lékaře. Věřím, že se nám uvolněné místo v ordinaci zubního lékaře podaří obsadit,“ míní starosta Březové nad Svitavou Karel Adámek.

Ministři zaspali

Dostupnost zdravotní péče a zajištění sítě praktických a dětských lékařů patří k povinnostem zdravotních pojišťoven. Jenže nedostatek praktiků je celorepublikový problém, chybí všude.

Obcím pomáhá i Pardubický kraj. „Moc možností, jak přilákat nové lékaře, nemáme. Při jednáních se zdravotními pojišťovnami se stavíme jednoznačně na stranu obcí, tlačíme na nová výběrová řízení. V loňském roce jsme také posílili dotační program pro budoucí praktické lékaře, aby byl pro absolventy i stávající praktiky ještě atraktivnější a byl zajímavější pro širší spektrum lékařů,“ vysvětlil krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr. Podotýká ale, že zasáhnout mělo dávno ministerstvo školství a zdravotnictví. Tam ale podle Valtra zaspali.

Ilustrační foto.
Vymíráme. Bez migrantů náš kraj přijde do roku 2050 o 30 tisíc lidí

Nová zubařka přijala stovky lidí, další čekají

Ilustrační fotoZdroj: Deník / RedakceV regionu chybí nejen praktičtí lékaři, ale i zubaři. Ukázalo to otevření nové zubní ordinace v Lanškrouně, kde během pár dní přijali na pět set pacientů a další mají o registraci zájem.

Lékařka Tereza Faltusová se vrátila k zubařskému křeslu z rodičovské dovolené dříve, než se obvykle matky vrací. Moderní zubní ordinaci otevřela 1. března. Zájem byl enormní. „Čekali jsme velký zájem, ale předčil naše očekávání. Volali nám lidé i ze vzdálenějších míst, ze Štítů a Svitav,“ říká lanškrounská zubařka Tereza Faltusová z ordinace LaDentika.

Nyní hlásí plný stav a registrace zastavila. „Máme objednáno do konce června. V objednací knize mám 500 až 600 lidí. Teď, když někdo zavolá, nemám ho kam napsat a objednávat na září nemá smysl,“ míní lékařka.

Pacienti ale ještě dostanou šanci, ordinace zatím nemá naplněnou kapacitu. „Objednané pacienty potřebujeme vidět a přeléčit. Předpokládám, že na podzim třeba v říjnu by bylo druhé kolo a budeme zase přijímat,“ dodává Tereza Faltusová. I když přijala stovky pacientů, další zůstávají bez lékaře. „Zubařů je tady opravdu málo a nikdo nepřibírá. V Lanškrouně skončil jeden lékař a jeho pacienti zůstali bezprizorní. Nikdo je nechce přijmout a ani nemůže, všichni mají plné kapacity,“ vysvětluje lékařka.

Limit počtu pacientů, který by stanovila třeba zdravotní pojišťovna, neexistuje. Přesto se lékaři drží určité hranice. „Ideální počet pro lékaře je maximálně 1200 až 1500 pacientů,“ podotýká Tereza Faltusová a dodává, že jako matka dvou malých dětí musí skloubit i práci a rodinu.

Areál bývalé celní správy prošel modernizací.
Celnici přestavěli na apartmány