Pavel Šácha měl podle žalobce vrozmezí od září 2003do března 2005ve své ordinaci vŠiroké ulici vChrudimi ijinde jako praktický lékař pro děti a mládež neoprávněně obchodovat sléčivy, které si měl opatřovat vzahraničí. Ty však neměly být registrovány Státním ústavem pro kontrolu léčiv vPraze a nemělo být kjejich užívání vydáno potřebné povolení Ministerstva zdravotnictví České republiky.

Vydělal na peptidech 100 tisíc

Šlo otakzvané imunoterapeutické peptidy, které měl Šácha prodávat svým pacientům za 120Euro za jednu 20mililitrovou ampuli. Jejich nákup přitom činí podle obžaloby 98Euro. Lékař tak měl dosáhnout na těchto peptidech obrat za uvedené období vhodnotě nejméně 622800 Kč a dosáhnout na nich čistého zisku 100tisíc korun. Měl se tím dopustit trestného činu neoprávněného podnikání.

Státní zástupce mu dále klade za vinu, že nakoupený preparát propagoval a sám ho iordinoval jako lék účinný na řadu závažných a obtížně léčitelných chorob, ačkoliv měl vědět, že místo peptidů obsahuje kortikosteroidy, které mohou ulidí namísto uzdravení či zlepšení jejich stavu způsobit zdravotní potíže ivážně ohrozit jejich zdraví. Tento skutek byl vžalobě kvalifikován jako trestný čin ohrožování zdraví závadnými potravinami. Jeho manželka Pavla byla státním zástupcem obžalována znápomoci kvýše uvedeným trestnýmčinům.

Další znalec

Soud zatím stihl vyslechnout oba manžele. Ti opřeli svoji výpověď opředem připravené vyjádření a odmítli odpovídat na dotazy soudu. Navíc požádali opřizvání dalšího znalce ve sporu, na jehož vyjádření se ve své obhajobě odvolávají. Soud si nyní nechal čas na rozmyšlenou, zda bude rozdílná vyjádření znalců konfrontovat. Soudce Petr Žanda, který od loňského roku opakovaně odročené jednání vede, však nechce kauzu dál protahovat a pravděpodobně nařídí její další projednání vnejbližšíchdnech.

Návrh na obžalobu Šáchových připravovala předtím několik let chrudimská policejní komisařka kriminální policie a vyšetřování. „Podle ní měli oba manželé prodávat pacientům léčivé přípravky, jejichž použití není vČeské republice schváleno. Měli se tak dopustit trestného činu neoprávněného podnikání,“ uvedla tehdy kpřípadu chrudimská policejní mluvčí Věra Hamáčková.

Sám je aplikoval

Chrudimští kriminalisté prověřovali podnikání Šáchových za období od září 2003do března 2005, kdy na ně bylo podáno jedním zpacientů trestní oznámení pro údajný podvod. Ten se ale nepotvrdil. Policie ČR však přišla záhy sjiným zjištěním. „Lékař spomocí manželky vuvedeném období opatřoval svým pacientům, zejména diabetikům, léčivé přípravky, které jim nejen předepisoval, ale isám aplikoval. Šlo otakzvané imunoterapeutické peptidy. Jsou to bílkovinové injekce, které nejsou vČR schváleny a Šácha neměl pro takovou činnost žádné oprávnění,“ dodala tehdy mluvčí Hamáčková.

Vyšetřování hned vprvopočátku narušil a významně prodloužil náhlý odjezd Šáchových do zahraničí. Hovořilo se ojejich útěku do Jihoafrické republiky. Nakonec ztoho prý byla dlouhodobá dovolená. „Lidé se mě na otce ptají. Až se vrátí, začne tenhle problém určitě řešit,“ uklidňoval tehdy situaci lékařův syn, který provozoval ve městě prodejnu se zdravou výživou a potravinovými doplňky. Manželé Šáchovi byli nakonec oba zadrženi loni vdubnu 2006na česko–rakouském hraničním přechodu Hevlín a vzápětí obviněni.

Názory odborníků jsou různé

Mezi odborníky však nepanuje na účinky imunoterapeutických peptidů jednotný názor. Podle některých jsou naprosto neškodné. „Jsou to aminokyseliny, které nemají žádný vedlejší účinek. Zdostupných informací vím, že nejsou nebezpečné. Aže unás nejsou zaregistrovány? To je spíš byrokratický problém,“ namítá jeden zpředních českých internetových prodejců medikamentů, který si nepřeje být jmenován. Státní ústav pro kontrolu léčiv je ale opačného mínění. „Roztoky peptidů nemají jednoznačně definované složení a nejsou vČR registrovány. Schváleny nejsou ani jinde vzahraničí. Jejich používání může ssebou nést významná zdravotní rizika,“ varujeústav.

Manželům Šáchovým proto nyní hrozí za neoprávněné podnikání až roční pobyt ve vězení nebo peněžitý trest. Šáchovi jsou rovněž zajímaví tím, že jejich dcera Světlana, která se živí jako modelka a zkouší prorazit ve filmu, uspěla vdruhé řadě televizní soutěže Česko hledá SuperStar a lidé ji znají pod přezdívkou Barbie.