Uplynulo jen několik dní od chvíle, kdy Orlický deník informoval o krajně neuspokojivé situaci ústeckoorlického domu dětí a mládeže. Jeho řediteli Radku Škarkovi, desítkám volnočasových pedagogů a téměř osmistovce pravidelných návštěvníků nejrůznějších kroužků se už po týdnu možná začíná blýskat na lepší časy. Zástupci Pardubického kraje totiž přijeli do Ústí nad Orlicí jednat o osudu zdejšího „dédéemka“.

Kraj nabídl pomocnou ruku

V tiskové zprávě, datované k 16. březnu, deklaruje vedení kraje ochotu neuspokojivý stav urychleně řešit. Za tím účelem přijeli do bývalého okresního města radní pro školství Jana Pernicová a vedoucí odboru školství Ladislav Forman. Společně se zástupci ústecké radnice hledali řešení, kam poslední DDM zřizované krajem, nikoliv městem, přemístit.
„Jednou z možných variant je urychlené nalezení vhodného místa v některé z budov patřících Pardubickému kraji,“ uvádí Jana Pernicová s tím, že by se pravděpodobně jednalo o některou z místních středních škol v majetku kraje, kde by pro volnočasové aktivity mohly být vhodné prostory. Další možností podle radní je, že působiště najde dům dětí do budoucna v jedné z ústeckých základních škol, jež naopak zřizuje město.
Vedení kraje také upozorňuje na skutečnost, že další působení „dédéemka“ v budově Janderovy vily není do budoucna reálné kvůli jejímu havarijnímu stavu. Stejně tak vylučuje stěhování do soukromého objektu, a to především kvůli příliš vysoké požadované částce. Vyjádření krajských představitelů dává odpověď také na druhou zásadní otázku: kdo bude DDM Ústí nad Orlicí vlastně zřizovat. Ještě v letošním roce by to mohlo být město a Jana Pernicová nevylučuje, že by se převod zřizovatelských kompetencí měl stihnout v původně plánovaném termínu 30. června letošního roku. Podobnou možnost přitom nedávno ředitel zařízení Radek Škarka považoval za málo pravděpodobnou vzhledem k nedostatku času.
Že se ledy kolem zamrzlého DDM skutečně hýbou, dokládá i další, dosud nediskutovaná možnost. „Celý proces by pro město Ústí nad Orlicí případně mohla urychlit a ulehčit i varianta, kdy by Pardubický kraj tuto příspěvkovou organizaci zrušil a jako nový subjekt bez historických závazků by ho zřídilo město. Záleží však hlavně na představách a plánech budoucího zřizovatele, tedy města,“ zaznívá z kraje.
O komentář jsme včera požádali také ústeckého místostarostu Jiřího Holubáře, který se společně s vedoucím odboru školství místního městského úřadu Lubošem Mikyskou jednání zúčastnil. Z jeho slov je patrné, že problematika DDM teprve přijde na zastupitelský „přetřes“ a na závěry je tím pádem příliš brzy. „Teď vám toho moc neřeknu, nic není ještě dohodnuto a vedení města, resp. zastupitelstvo, musí rozhodnout, co s DDM dál,“ odmítal spekulace místostarosta. Osobně je přesvědčen, že zřizovatelství město do budoucna tak jako tak nemine. „Domnívám se, že by to tak i mělo být. Přesun do našich škol by byl asi nejekonomičtějším řešením, ale musíme zmapovat jednotlivé možnosti a rovněž nároky DDM. Je to ale opravdu na obsáhlejší diskuzi a hlavně za přítomnosti odborníků,“ uzavřel místostarosta Jiří Holubář.

(jp, tz)