„V dohodě s obcí jsme zajistili demontáž a odklizení konstrukce lávky z hradního vrchu, a to ještě před vypuknutím letošní turistické sezony. Bylo zde skutečně velké nebezpečí úrazu, pokud by se někdo snažil po staré lávce přecházet,“ vysvětluje Luděk Grätz, ředitel Domova pod hradem Žampach.
Lesy České republiky, s. p., ve spolupráci s obcí Žampach mají záměr nově upravit přístupové cesty pro veřejnost na hradní vrch. Součástí projektu by měly být také informační tabule, jež by svým obsahem navazovaly na informační systém arboreta, které spravuje domov.
„Určitě máme velký zájem, na realizaci takového projektu. Hradní vrch je i pro nás cílem vycházek. Rádi bychom ho doporučovali ke shlédnutí návštěvníkům našeho zámeckého areálu a arboreta,“ dodává Luděk Grätz.
Zpustlý hradní areál byl prvně upraven pro turisty koncem 19. století, a to manžely Lützovovými, majiteli žampašského zámku. Ti zde nechali postavit nejen lávku, ale i dřevěnou rozhlednu, která zde existovala ještě po roce 1939. Nynější záměry úprav hradního vrchu však nezahrnují obnovu rozhledny ani právě odstraněné hradní lávky. Překonávání hradního příkopu by mělo být pro návštěvníky zajištěno pomocí dřevěných schodů. Jedinou dřevěnou lávkou pro turisty na Žampachu tak bude nyní tzv. vzdušný most - zámecká lávka z roku 1886, která spojuje zámecký park s cestou na hradní vrch. O ni se stará Domov pod hradem Žampach. (re)