Martin Košťál
starosta Lanškrouna

V pondělí jednala rada města. Jak se její členové postavili k problematice zvyšování nájemného?
Všichni radní trvají na svém stanovisku, nikdo pod tlakem nezměnil názor. Naší prioritou je zlepšit stav městského bytového fondu, který je dnes silně zanedbaný právě v důsledku nízkého netržního nájemného. Peníze na opravu nemůžeme získat z ničeho jiného než z toho, co vybereme na nájemném. My se domníváme, že deregulací nájemného se chováme odpovědně k majetku města.

Kolika městských bytů se zvýšení týká?
Město má asi šest set bytů, deregulace se netýká bytů v domě s pečovatelskou službou, bytů s regulovaným nájemným, tedy těch, které byly v posledních letech stavěny se státní dotací, a bytů, v nichž bylo draženo nájemné.

Nebojíte se, že ve městě přibude neplatičů?
Pravděpodobně jich přibude, ale nemyslím si, že to bude nějak podstatné zvýšení. Tyto případy předáváme advokátní kanceláři, neplatičům hrozí exekuce majetku. Nájemníkům, kteří by měli mít problémy s placením ze sociálních důvodů, nabízíme směnu bytu za menší.
Pořád přetrvává to, že jedna osoba bydlí v osmdesátimetrovém bytě. Zatím lidi nic nenutilo, aby si hledali levnější bydlení. Deregulace k tomu směřuje.

Jak pokračuje sestavování seznamu lidí, kteří mají o směnu zájem, městským bytovým podnikem?
Bohužel zatím občané vyčkávají. Nevím, jestli nevěří, že budou muset platit vyšší nájemné. Zatím o to velký zájem není. Město má několik bytů prázdných, jsou to přibližně padesátimetrové byty, k výměně tedy dojít může.

Svůj názor můžete připojit pod článkem…

Václav Skalický
jeden z iniciátorů petice

Rada města stanovisko nezměnila. Nájemné se zvýší. Co vy na to?
Nevzdáváme to. Městu jsme dali na vědomí, že chceme, aby se to projednávalo na prosincovém zastupitelstvu. Pod peticí už jsou tři stovky podpisů, to je většina obyvatel městských bytů. Mělo by se to někam posunout, třeba k hejtmanovi nebo do poslanecké sněmovny. Někde už kvůli tomu byly dokonce demonstrace. Počkáme na zastupitelstvo.

Myslíte, že se může zvýšit počet neplatičů?
To je otázka, je to možné.

Mají nájemníci zájem o směnu bytů?
Lidi by o to možná zájem měli, ale bojí se, že je malých bytů málo a nedostane se na ně. Mě zatím nikdo neoslovil, jestli bych měl zájem o menší byt.

Petici podepsaly tři stovky nájemníků

Václav Skalický, Jan Skalický, Milan Šípek a František Pavelec se stali hlavními tahouny odporu nájemníků městských bytů, především seniorů, proti zvýšení nájemného. Petici podepsaly už tři stovky lidí.
Nájemné v Lanškrouně má vzrůst od Nového roku na necelých 52 korun za metr čtverečný. Město využilo poslední možnosti ke zvýšení nájemného. Od roku 2011 to bude možné jen po vzájemné dohodě pronajímatele a nájemce. Někteří místní senioři se obávají, že se dostanou do tíživé finanční situace. Za nájem totiž dají až polovinu důchodu a po zaplacení poplatků za vodu a energie jim skoro nic nezbyde.