Vystavují i model pražského orloje

Karel Šebela
Narodil se 21. 4. 1912 ve Vídni. Dětství a školní léta prožil v Bučovicích; ve Slavkově u Brna se vyučil elektromechanikem. Do prvního zaměstnání nastoupil v Rousínově do firmy Jelínek – výroba fyzikálních přístrojů a radiopřístrojů. Po 2. světové válce se osamostatnil a podnikal jako výrobce elektrických přístrojů a hraček v Brně. Po nuceném uzavření firmy v roce 1950 byl zaměstnán až do důchodu jako vývojový pracovník v Ústavu přístrojové techniky v Brně, kde úzce spolupracoval s profesorem Arminem Delongem. Zemřel v roce 2002. 

Všechny vystavené exponáty jsou funkční. Mimořádné jsou například kuličkové hodiny, které mají blízko k perpetuu mobile. Šebelův smysl pro humor zase prozrazuje sotva centimetrová past na myši, tabatěrka se zpívajícím ptáčkem či pozlacená erotická schránka. Zručný mechanik si vyráběl dokonce šroubky o průměru pouhých 0,4 mm. Roztodivné modely vyráběl otec Šebela svým dvěma dětem k narozeninám. „Přijďte obdivovat precizní a dokonalé strojky, repliku renesančních hodin či mechanický výjev z alchymistické dílny, zmenšeninu Staroměstského orloje, pohybující se vesnický betlém, obrovský mechanický důl i se strojovnou, laboratoří, kovárnou a kanceláří na povrchu, elektrické lokomotivy či střílející bambitku, netradiční svíce a šperky nebo fantastické studie," zve k prohlídce ředitelka lanškrounského muzea Marie Borkovcová.
Výstava mapující celoživotního dílo Karla Šebely je pořádána ve spolupráci s technickým muzeem v Brně a rodinou Šebelových, přístupná bude do 11. května. (zr, daf)