Bedřich Šilar vyřezává betlémy, plastiky světců, marionety, rámy obrazů a další dekorativní předměty. Vyřezávání se věnuje přes 40 let. I přesto, že se vyučil strojním zámečníkem a nejprve pracoval jako topenář, pustil se později do dřevořezby, a to díky Václavu Skalickému z nedalekého Třešňovce, který ho zasvětil do práce s tímto materiálem.

Nositel tradic lidových řemesel Bedřich Šilar pokračuje v rozšiřování lanškrounského betlému.

„Začínal jsem ve 23 letech s kukačkami. U příbuzného jsem viděl pěkné hodiny, a tak jsem si řekl, že bych si je mohl taky zkusit doma vyřezat,” vzpomněl na své začátky 63letý řezbář a dodal, že tuto tradici má v rodině. Praděda vyráběl šindele na střechy a další předek vyřezával ze dřeva lžíce.

Šilar se účastní řady řezbářských sympozií, dnů dřeva a setkání řezbářů konaných v České republice.

Ilustrační foto.
Košíkářka a řezbář novými nositeli tradice v kraji

Důležitou součástí jeho výstav jsou marionety, pohyblivé 55 centimetrů vysoké loutky. Nejznámějším dílem je ale betlém osobností, který od roku 2000 vytváří pro město Lanškroun. „S ředitelkou Borkovcovou jsme si povídali o tom, že by nebylo špatné sem tam udělat nějakou lanškrounskou osobnost. Nějaký čas jsem vyřezával figurky podle osobností, které měly vztah k městu. Pak jsem se pustil i do dalších,” vysvětlil první impulz řezbář, jehož ateliér se nachází v Máchově ulici.

Pět metrů široký

Betlém stále rozšiřuje. Nyní je už 5 metrů široký, 2,5 metru hluboký a 1,3 metru vysoký.

Bedřich Šilar

Narodil se 24. 9. 1959 v Lanškrouně
Vyučil se strojním zámečníkem a nejprve pracoval jako topenář
Vyřezává betlémy, loutky, plastiky, perníkové formy a různé dekorativní předměty
Autor několika cen pro různé spolky, instituce a soutěže
V roce 2003 obdržel medaili věnovanou řezbářům Podorlicka
Od roku 2009 nositelem pamětní medaile města Lanškrouna
V roce 2018 získal titul Nositel tradice Pardubického kraje.

Aktuálně se betlém pyšní 73 figurkami z lipového dřeva, které jsou vysoké až 30 centimetrů. Součástí díla jsou i historické památky města Lanškroun.

Z archivu Bedřicha ŠilaraZ archivu Bedřicha ŠilaraZdroj: Deník/Martin Alt

V letošním roce do tohoto unikátního díla přibyly figury puškaře Jáchyma Čermáka, který zhotovoval zbraně pro místní ostrostřelecký sbor, a teoretičky umění a dlouholeté spolupracovnice lanškrounského muzea Jitky Boučkové, jež se letos dožívá 101 let.

Nejčastěji pracuje Šilar s lípou. Po kvalitním vysušení nesesychá, má pevné, měkké dřevo a šedobílé zbarvení. „Na betlémové figurky je asi nejlepší lípa. Musí být tužší. Dobře a pomalu rostlý strom, aby se z něho dobře vyřezávalo,” vysvětlil umělec.

Veterán, starosta a purkmistr v betlému.
V betlému je válečný hrdina i bývalý starosta

Betlémy prý vyřezává podle toho, jak dříve vypadaly. Vytvoří decentní nákresy a pak už se jen dívá kolem sebe, co vidí.

Kromě titulu Nositel tradice Pardubického kraje získal už v roce 2003 medaili věnovanou řezbářům Podorlicka. V roce 2009 se stal nositelem pamětní medaile města Lanškroun.