Sdružení nezávislých kandidátů, která nejsou politickými stranami nebo hnutími, musí při registraci do voleb spolu s kandidátní listinou předložit petici podepsanou voliči, kteří svým podpisem kandidaturu sdružení podporují. V Lanškrouně, který má 10 tisíc obyvatel, musely strany pro volby sesbírat 700 podpisů.

Mezi petičními archy, předloženými sdružením Demokratické fórum, objevili pracovníci lanškrounského městského úřadu naskenovanou stránku s podpisy, kterou ke kandidátní listině připojilo v originálu už sdružení Společně pro Lanškroun.

Informaci potvrdil Deníku tajemník úřadu Jaroslav Brandejs. „Požádal jsem krajský úřad, aby mi sdělil, jak máme v této věci dál postupovat. Podpisy jsme neuznali, i přesto obě kandidátky splnily potřebné kvórum,“ sdělil Jaroslav Brandejs.

Nesrovnalosti odhalili pracovníci městského úřadu, který je ze zákona pověřený organizací komunálních voleb, při kontrole petičních archů. „Podpis po podpisu jsme zkontrolovali jméno, příjmení, datum narození a bydliště. Petiční arch z jedné volební strany byl naskenován a vložen do strany druhé. Podpisy na petičním archu jsou naprosto nepochybně a viditelně oskenovány a vloženy pod hlavičku jiné strany,“ upřesnil Jaroslav Brandejs.

Krajský úřad Pardubického kraje, který poskytuje v případě komunálních voleb registrovaným úřadům metodickou podporu, na dotaz tajemníka odpověděl v pátek dopoledne. „V případě, že podklady nasvědčují podezření ze spáchání trestného činu, tak je povinností oznámit věc orgánům činným v trestním řízení k provedení dalšího řešení,“ sdělil mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Lídr kandidátky sdružení Demokratické fórum Jindřich Marek byl informací zaskočen. Na dotaz Deníku odpověděl krátce s tím, že podrobněji se vyjádří, až se blíže seznámí s okolnostmi, které registraci sdružení do voleb provázely. „Přípravu i podání petičních archů měli na starost kolegové. V tuto chvíli na vaši otázku nemohu odpovědět aniž bych si zjistil konkrétní informace,“ uvedl Jindřich Marek.

Lídra kandidátky sdružení Společně pro Lanškroun, kterým je Zdeněk Koutník, se zastihnout nepodařilo.

V Lanškrouně kandiduje do podzimního volebního klání devět stran a sdružení. Tři z nich, Demokratické fórum, Společně pro Lanškroun a Strana soukromníků, jdou do voleb poprvé. Naopak tři subjekty, Volba pro město, TOP09 a Strana práv občanů, které kandidovaly před čtyřmi roky, letos nekandiduji. Za Lanškrounské fórum bude post starosty obhajovat Radim Vetchý, do voleb jde v barvách ODS i bývalá starostka Stanislava Švarcová. O přízeň voličů se ucházejí rovněž Babišovo hnutí ANO, KDU-ČSL, KSČM a ČSSD.