„Záchodky za milion. To vážně nepotřebujeme,“ rozčiluje se starší pán před radnicí. A není sám, komu se investice nelíbí. Radní se ale hájí, že Lanškroun nové informační centrum i veřejné toalety nutně potřebuje. „Město se dočká kvalitních toalet v centru. Je to dlouhodobý nedostatek a jsem přesvědčený, že to uvítají všichni občané i návštěvníci Lanškrouna,“ tvrdí starosta Radim Vetchý. Nové toalety budou otevřené 24 hodin denně.

Původně město plánovalo pouze rekonstrukci informačního centra, nakonec je ale projekt mnohem větší. „Nedařilo se nám pronajmout prostor po bývalé restauraci a zvažovali jsme jeho využití. Městu chybí toalety, proto jsme zadali architektům dvě studie. Zvítězil projekt Ivany Smolové z České Třebové a návrh interiéru vypracovala třebovská architektka Lucie Kubínková,“ dodává Radim Vetchý. Město vypsalo soutěž na dodavatele, zájemci se mohou hlásit do konce tohoto týdne. Starosta počítá, že vybraná firma zahájí práce během listopadu. Hotovo má být do poloviny dubna příštího roku, aby se stihla nová turistická sezona. „Jde o celkovou rekonstrukci stávajícího infocentra a bývalé restaurace. Po vybourání interiéru řemeslníci udělají nové podlahy, podhledy stropů, obklady stěn a také elektroinstalace, osvětlení, vodu, kanalizaci nebo topení,“ vypočítává Jaromír Sobek z odboru investic a majetku lanškrounské radnice.

Zastupitelé z rozpočtu Lanškrouna vyčlenili na „Infocentrum - family point - sociální zařízení“ 4,1 milionu korun. Právě tato částka se některým obyvatelům města nelíbí. Lanškroun jedny veřejné toalety už má, a to na ulici T. G. Masaryka. Málokdo z místních o nich ovšem ví. Jsou totiž mimo centrum města. „Tyto toalety jsme stavěli v roce 2009. Jen pro srovnání tehdy vyšel metr čtvereční na těchto toaletách na 69 tisíc korun. Na nových nám vychází částka za metr necelých 25 tisíc korun. Navíc budou mnohem více využívané. Plánovaná kapacita je až 110 lidí za hodinu, což oceníme při velkých akcích města,“ podotýká starosta Radim Vetchý.