Ve středu se bude konat v lanškrounském kině filmový festival, který přiblíží tibetskou kulturu a problémy Tibeťanů ve své zemi i v exilu.

Filmy, mandaly i výrobky Tibeťanů

Festival začne v 16 hodin, divákům bude promítnut snímek Tibetský příběh a uvedeny budou dva dokumenty s horolezeckou tematikou. Už od dvou odpoledne jsou zvány do kina děti, které si zde mohou vyzkoušet tvorbu mandal. Mezi půl čtvrtou a půl šestou odpoledne bude v kině otevřen obchůdek s rukodělnými výrobky Tibeťanů z exilových vesnic.
Lanškroun patří mezi ta města, která každoročně  podporují boj za práva Tibeťanů vyvěšením tibetské vlajky. 
K symbolickému aktu dojde v pátek ve 13.30 před  radnicí.   
„Festival pro Tibet pořádalo město v loňském roce poprvé. Jeho výnos byl prostřednictvím občanského sdružení M.O.S.T. předán tibetským rodinám,“ uvedla Petra Brejšová, vedoucí kanceláře starosty a tajemníka. Loňský výtěžek ze vstupného, který činil bezmála tři tisíce korun, putoval rodinám postiženým letními povodněmi v Ladaku. Festival pro Tibet bude letos organizován ve čtyřiadvaceti městech České republiky.

Výtěžek pomůže tibetské škole

„Celý výtěžek z festivalu půjde letos na podporu tibetské školy Gyalten, která poskytuje vzdělání pro chudé nomádské děti,“ řekla Orlickému deníku Jana Neboráková ze sdružení M.O.S.T.  Na občanské sdružení M.O.S.T. se mohou obrátit ti, kteří s tibetským lidem soucítí a  chtěli by Tibeťanům nějakým způsobem pomoct. „Možností, jak pomoci, je hodně a všechny jsou uvedeny na našich webových stránkách. Mohou se stát dobrovolníkem, každý měsíc posílat malou částku, další možnost je stát se kmotrem tibetského dítěte či tibetské babičky, nebo poslat dárcovskou SMS,“ dodala Jana Neboráková. 

Program:
kino, Lanškroun
7. 3.
Festival pro Tibet
14.00 – 16.30 – zvány jsou všechny děti, aby si přišly vyzkoušet tvorbu mandal
15.30 – 17.30 – prodej rukodělných výrobky Tibeťanů z exilových vesnic
16.00 – zahájení festivalu
Promítány budou  filmy:
Tibetský příběh
Christian Aid /1965, Tibetský archív v New Yorku / 25 min
Film se zabývá problémy a potřebami Tibeťanů v exilu a pomocí jim poskytovanou církevními organizacemi. V dokumentu jsou zachyceny záběry z mnoha tibetských exilových vesnic. Zvláštní důraz je ve filmu kladen na vzdělávací potřeby dětí, zdravotní problémy uprchlíků, udržení tibetské kultury mimo vlast a budoucnost Tibeťanů.
Expedice Shisha Pangma 2004 jižní stěnou alpsky
Režie: Radek Jaroš
No. 9 – Manaslu 8163
Režie: Petr Kašpar/2009/ 29 minut
29. dubna 2009 vystoupil Radek Jaroš na vrchol osmé nejvyšší hory světa – Manaslu 8163. Bylo to poprvé, kdy vyrazil na expedici sám, kdy byl odkázán pouze na vlastní síly. Dosažením vrcholu Manaslu se Radek stal nejúspěšnějším českým himálajským horolezcem.

9. 3. – náměstí J. M. Marků
13.30 – vyvěšování tibetské vlajky před budovou radnice