Dva roky jednání směřují do finiše. Lanškroun chce od Správy železniční dopravní cesty odkoupit areál vlakového nádraží. Nyní už čekají jen na schválení odkupu českou vládou.

„Podle posledních informací by odkupu nemělo nic stát v cestě,“ uvedl starosta Lanškrouna Radim Vetchý. V rozpočtu zastupitelé na letošní rok vyčlenili částku dva miliony korun, za kterou chtějí vlakové nádraží koupit. S areálem mají velké plány, se kterými jim pomohou architekti. Devět tisíc metrů čtverečních velký areál navazuje na průmyslovou zónu.

„Chceme se pokusit požádat o dotaci na stavbu terminálu. Autobusové nádraží zůstane na svém místě, ale vlakové hodláme celé upravit. Počítáme s novými povrchy, veřejným osvětlením a také, aby se tam dostala zeleň. Plánujeme i stavbu krytého místa, kde by lidé mohli čekat na vlaky a autobusové přípoje, které budou u nádražní budovy zastavovat,“ přiblížil záměr Radim Vetchý.

Představy radních zatím nejsou ještě na papíře, ale vše se změní již na jaře. „Společně s městským architektem připravujeme veřejnou architektonickou soutěž na celý areál vlakového nádraží. Vypíšeme ji v jarních měsících,“ dodal Radim Vetchý. Chce od architektů získat několik studií na úpravu prostoru. Ty představí veřejnosti a budou vybírat nejlepší, kterou by mohli realizovat.