První místo v žebříčku největších investic patří rekonstrukci kulturního domu v Lanškrouně. Investici za bezmála 150 milionů připravovala lanškrounská radnice několik let. Vlastní rekonstrukce byla zahájena na konci června loňského roku. Hotovo by mělo být ještě letos.

Méně jak poloviční investici si vyžádala oprava krytého plaveckého bazénu ve Vysokém Mýtě. Radnici přišla na téměř 65 milionů. „Doufám, že jsme rekonstrukci provedli tak kvalitně, že bude bazén bez větších zásahů zase sloužit příštích čtyřicet let,“ řekl starosta Vysokého Mýta František Jiraský. Po osmiměsíční vynucené přestávce se bazén otevřel veřejnosti na začátku letošního března.

Venkovní bazén nedávno rekonstruovali i v Ústí nad Orlicí. Oprava, se kterou město začalo loni v září, spolykala 30 milionů. Betonový bazén, který protékal, nahradila nerezová vana. A přibyly i nové atrakce. Opravený bazén byl zprovozněn letos v červnu.

Další příčku obsadila rekonstrukce Základní školy Habrmanova v České Třebové. Pětatřicetimilionová investice do zateplení má být dokončená v září. A není to jediná větší akce, kterou radnice letos realizuje. Téměř 28 milionů si vyžádala stavba tenisové haly a zhruba stejnou částku investovalo město do veřejného osvětlení a chodníků.

Nemalé prostředky na rozvoj vynakládají každoročně i v Letohradu. Na 30 milionů přišlo radnici zainvestování nových pozemků pro výstavbu rodinných domů. Sedmačtyřicet parcel, které město lidem nabídlo, je rozprodaných. Do budoucna chce radnice nabídnout zájemcům další pozemky. „Tentokrát pro třicet rodinných domů. Zasíťované pozemky by měly být k prodeji v horizontu dvou let,“ nastínil letohradský starosta Petr Fiala.

Radnice v Králíkách šla cestou menších investic. Dvanáct milionů si vyžádala rekonstrukce autobusového nádraží a podobně jako v Letohradu investovalo město do zasíťování parcel pro nové rodinné domy. Radnice do přípravy pozemků vložila 13 milionů.

Největší investicí za uplynulé čtyři roky v Žamberku bylo zateplení městské knihovny. Náklady dosáhly bezmála devíti milionů korun.

Přestože říjnové volby mohou ledacos změnit, plánují radnice na Orlickoústecku už dnes významné investice i do příštích let. K největším bude nepochybně patřit rekonstrukce polikliniky v Lanškrouně, na kterou si město vzalo úvěr 160 milionů, nebo osmaosmdesátimilionová investice do čističky odpadních vod v Králíkách.

Zdevastované koupaliště v České Třebové.
Školy jako nové, bio koupaliště je v nedohlednu