Desítky nových míst

Nástrojárna, lisovna a sklad, to je nová hala podniku Rawela, která se do města přestěhovala ze Žichlínku. Firma do budoucna počítá s dalším rozšiřováním a tedy i přijímáním nových zaměstnanců. „Německý koncern sem plánuje přesun automatizace. Postupně počítáme s nárůstem výroby, takže bychom měli zaměstnat dalších zhruba padesát lidí. Sháníme kvalifikované pracovníky, což tady není úplně snadné,“ uvedla Irena Brixová z firmy Rawela.

Zbrusu nová hala “roste“ na příjezdu od Svitav ve starém areálu technických služeb. Hotová má být v lednu příštího roku. Tu staví lanškrounská firma Wendell, která se specializuje na elektroniku do plazmových televizí nebo lékařských přístrojů.

Atraktivní fabrika

Budovu navrhl architekt Přemysl Kokeš a má se stát atraktivní stavbou. „Chtěli jsme stavbu, která zapadne do rázu okraje města a nebude vyzývavá. Zpestří ji světelné efekty,“ přibližuje Pavel Švec, ředitel firmy Wendell. V současné době zaměstnává sto lidí, ale do dvou let hodlá počet svých pracovníků zdvojnásobit. „Sháníme nové zaměstnance, techniky, konstruktéry i operátory. Můžeme využít také lidi starších ročníků, kteří mají velké zkušenosti. Vytváříme pro ně nové pozice,“ dodal Pavel Švec.

Byty zaměstnancům

Do budoucna uvažují ve spolupráci s městem o výstavbě cenově dostupných zaměstnaneckých bytů. Ty by umožnily příchod nových kvalifikovaných odborníků i jejich rodin do Lanškrouna. Podle starosty do tří let vznikne ve městě více než stovka nových bytů.

Právě shánění odborníků je pro místní firmy někdy velký oříšek. „Občas firmy investují do rozvoje a musí tak řešit nové pracovní síly přes agentury. Dlouhodobě převažují sice v podnicích zaměstnanci přímo z Lanškrouna, ale velké společnosti zajišťují svoz zaměstnanců z okolí i z okrajových oblastí Polska,“ dodal lanškrounský starosta Radim Vetchý.