Osmičlenná porota ze šesti návrhů vybrala ten nejdražší, který vzešel z brněnského Atelieru 90. Podle jeho návrhu se ve městě právě dokončuje kulturní dům.

Cena vzrostla

Původní odhadovaná cena terminálu se pohybovala kolem 30 milionů. Nyní se hovoří až o 45 milionech. Vítězný návrh měla šestice tvůrců v čele s architektem Ladislavem Vlachynským „spíchnutý“ za pět dní.

V porotě město zastupovali starosta Radim Vetchý, místostarosta Miloš Smola a vedoucí odboru investic Lukáš Pražan.

Požádají o dotaci

Na stavbu terminálu chce město žádat o dotaci. Pozemky mezi ulicemi Nádražní a Dvořákova, na kterých má terminál stát, se radnici podařilo vykoupit až letos.

Koordinace pravidel soutěže probíhala podle starosty ve spolupráci s Českou komoru architektů a členy poroty. „Nyní jsme téměř na konci procesu soutěže. Pro získání dotace na vybudování dopravního terminálu bude nezbytné připravit projektovou dokumentaci, kterou zpracuje vítěz soutěže. Lanškroun má šanci mít konečně krásnou vstupní bránu do města,“ nastínil Radim Vetchý.

Vlakové nádraží v Lanškrouně je konečnou stanicí na jednokolejné regionální trati. Nový terminál by měl být důstojným vstupním prostorem pro každodenní cestující, návštěvníky i turisty. Měl by poskytovat odpovídající zázemí a pohodlný přestup z vlaku na autobus, možnost odpočinku v čekárně až pro padesát osob, padesát parkovacích stání, prostor pro uložení až stovky jízdních kol, bezpečnou cestu do centra města a přístupu k informacím.