Pestrá nabídka

„Dnem školy chceme seznámit veřejnost s její činností i školního statku. Něco podobného jsem zažil v naší družební škole v rakouském Zwetllu a moc se mi to líbilo. Dnes už je tato akce tradiční kulturní a společenskou událostí pro celé Lanškrounsko. A také příležitostí k setkání absolventů školy i všech lidí se vztahem k zemědělství. Lidé se zde mohou pobavit sportem i kulturou. Škola je otevřená, zájemci se mohou dozvědět o možnostech studia. Je to takové nahlédnutí pod pokličku školy,“ uvedl Vlastislav Fiedler, ředitel SZeŠ a školního statku.

Vedle svezení na koni, v kočáře či traktorem lákaly i ukázky výcviku psů, zemědělské techniky, výrobky žáků či výstava kreslených vtipů učitele Pavla Dvořáčka. Nechyběla ani možnost získání informací o výměnných pobytech studentů v zahraničí, o činnosti školního divadelního spolku anebo vystoupení rockové kapely.

Největší zájem však sklidily jezdecké závody v parkurovém skákání. Na kolbišti u školního statku se během soboty uskutečnilo přibližně 116 startů v pěti kategoriích. Hliněný pohár získala Zuzana Remtová s koněm Libero Laba–2. Podrobnější výsledky přinášíme na straně 25.

Oceňují počet koní

„Na této škole oceňuji přístup ke koním: kdo chtěl, mohl se zapojit,“ ocenila lanškrounskou SZeŠ Andrea z Děčína, nyní již její absolventka. „Na střední škole v Humpolci mají jen sedm koní, a to je dost nepoměr vůči lanškrounské, kde je jich kolem čtyřiceti,“ doplnila ji její bývalá spolužačka Anička z Prahy.