„Otec zemřel na rakovinu, měl jsem strach, kdy budu na řadě já,“ začíná svůj příběh devětačtyřicetiletý Jiří Novotný. „Protože jsem se bál, dělal jsem si každý měsíc samovyšetření. Nic na tom není. Spousta chlapů si strká ruku do kalhot, třeba když se dívají na televizi. Ale chápu, že se bojí vyšetření,“ říká řidič z povolání.

Kampaň Movember každoročně upozorňuje na rakovinu varlat a prostaty. Tradičně se jí účastní i pardubičtí hasiči, kteří si nechávají narůst typický knír a vybírají peníze na pomoc.

Jednoho dne si však skutečně nahmatal zvětšenou žlázku. „Vyšetření u lékaře vše potvrdilo, ale já to nedokázal nikomu říct. Vždyť se jednalo o moje nádobíčko. Možná víc mě bolelo ego, než že bych měl strach z nemoci jako takové,“ popisuje.

Nové varle z bazaru

Nakonec to řekl rodině a kamarádům. „Ti se mi smáli, že mi nové varle koupí na bazaru. Možná proto, že mě nikdo nelitoval, jsem se z toho psychicky nezhroutil, i když to na začátku tak vypadalo,“ říká.

Svůj název hnutí dostalo z kombinace slov moustache (knírek) a November (listopad).

Účelem Movemberu je získání finančních prostředků na léčbu a zároveň zvyšování povědomí o zdraví mužů. Akce je zaměřena na prevenci typicky mužského onemocnění, kterým je rakovina prostaty a varlat. Profesionální hasiči Pardubického kraje musí být vždy oholeni, aby mohli použít dýchací přístroj. Jediné, co mohou mít, je knír.

Zvýšit povědomí o zdraví mužů se snaží charitativní akce Movember, která se koná každý listopad. Koordinátor kampaně Jiří Hofreitr potvrzuje, že muži o těchto typech rakoviny nechtějí mluvit a jedná se stále o společenské tabu. „Proto 30 procent nemocných přichází k lékaři až v pokročilém stádiu onemocnění,“ uvádí.

Profil hasičů na Movemberu: https://cz.movember.com/mospace/11816561

Přitom k samovyšetření varlat stačí ruce a pár minut. „Já jsem měl ještě docela štěstí. Přišel jsem si na to brzo a nález byl v raném stádiu,“ vzpomíná Novotný. I přes úspěšnou léčbu nenechává nic náhodě. „Hlídám se dál. Člověk nikdy neví,“ dodává.

Kampaně Movember se podeváté účastní i profesionální hasiči z Pardubického kraje. Opět jim začíná růst typický knír, ale především obnovili finanční konto, kam mohou lidé posílat peníze na pomoc.

Foto z místa nehody.
Dvojnásobná tragédie. Auto u Mladkova narazilo do stromu, dva mrtví

„Jsem na ně hrozně pyšný. Nemám sociální sítě, jsem totální introvert a nechci se na internetu moc projevovat. Proto jsem rád, že to tihle chlapi dělají za nás. Lidem říkám, ať posílají peníze, nechají si narůst knír a všem vysvětlují, proč ho mají,“ chválí aktivitu hasičů Jiří Novotný.