Aby si někoho nepohněvali. Takové je vyznění protikuřáckého zákona, který poslanci v tomto týdnu schválili. Tedy, hlavně hospodské. Těm výsledné znění nesmírně vyhovuje.

Oproti nynější praxi, kdy se kouřit může všude prakticky bez omezení, pokud o něm nerozhodne sám restauratér, se totiž změní jedna jediná maličkost: Od července příštího roku, kdy zákon začne platit, přibudou informativní samolepky na dveřích podniků. To aby všichni věděli, zda jdou do kuřácké, nekuřácké či kombinované hospody.

„S výsledkem jsme spokojeni. Problematiku kouření zákon nechal na podnikatelích, což je v pořádku. Ať se každý sám rozhodne,“ uvedla šéfka chrudimského Cechu podnikatelů v pohostinství Zdena Slejšková.

„A těm, co by chtěli pořád všechno regulovat paragrafy, bych jenom vzkázala: Počkejte pět let, to bude většina hospod nekuřáckých i bez vašeho přičinění. Je to trend v celé Evropě. Jen já už se mu nepřizpůsobím,“ směje se Slejšková s cigaretou v ruce.
Někteří hospodští jsou ale z novely spíše prokuřáckého než protikuřáckého zákona rozpačití. „Opravdu by musel kouření v restauracích zakázat zákon. Jinak se z toho nikdy nevyhrabeme. Já sám jsem nekuřák, ale bojím se zakázat kouření. Přišel bych o štamgasty,“ říká nejmenovaný hostinský z Pardubic.

Zůstává tak zcela na uvážení provozovatelů, jestli zakážou kouření aspoň přes dobu obědů. Tento zvyk se však mnohde už ujal. Ale kouřit se naproti tomu bude opět moci na zastávkách veřejné dopravy. Zakázáno to bude jen pod samotnými stříškami čekáren, na chodníku už za kouření nikdo pokutován nebude. Z Česka se tak v době, kdy se celá Evropa zakazuje cigaretový dým na většině veřejných míst, stává země ke kuřákům naopak velmi liberální.

Konečná podoba zákona se přitom rodila těžce. „V původním návrhu byla stanovena povinnost vybudovat stavební příčky, které by oddělovaly nekuřáky od kuřáků,“ řekl východočeský poslanec Zdeněk Lhota. „Pro mnohé podnikatele by to mohlo mít likvidační účinky.“ Další varianta byl úplný zákaz kouření na všech veřejných místech. Ta neprošla.

„Takhle je ale zákon opět takový kočkopes,“ míní Zdeněk Skřivan z České Třebové. „Myslím, že na jeho nemastné neslané podobě zapracovala mocná tábáková lobby.“ „Naši politici nemají odvahu skutečný zákaz přijmout,“ přidal se nekuřák Petr Hejna z Hradce Králové.
„Sama jsem kuřačka, budu tedy ráda, že v hospodě kouřím a nikdo se na mne nešklebí,“ kontruje Martina Sádovská z Vysokého Mýta.