„Jsme přátelští a akční," charakterizuje místní sbor, který zítra, tedy v neděli 22. listopadu oslaví 124 let od svého vzniku, jeho místostarosta Dušan Nádvorník. „Hasičkou jsem ráda, stále jsem mezi lidmi. Jsem u hasičů od patnácti let, takže něco pamatuji," říká Marie Sýkorová, která je ve sboru ze všech žen nejdéle.

Jak hlasovat pro Kunčice? Pošlete co nejvíce SMS zpráv ve tvaru DOBRACI KUNCICE na telefonní číslo 90 011 04.
POZOR! Hlasy pro hasiče z Kunčic posílejte do pátku 27. listopadu 2015 do 15 hodin.
Každý, kdo pošle SMS zprávu, má šanci získat pivo na měsíc zdarma.
Počet SMS z jednoho telefonního čísla není omezený.

Sbor dobrovolných hasičů v Kunčicích má aktuálně 188 členů a disponuje velkou mládežnickou základnou – mladší, starší žáky i dorostence. A že místní práce s dětmi baví, dokazuje i písnička, kterou pro ně složili. „My jsme kunčický hasiči, co mají prima vedoucí," zpívá se v ní. Pro děti každý rok Kunčičtí pořádají hasičský tábor. „Náplň tábora je jasná," směje se hasič Ladislav Štěpánek mladší s tím, že tábor není určen pouze pro hasiče. Ti ale většinou kapacitu s přehledem zaplní. „Hrajeme tam celotáborové hry, bavíme se s kamarády, chodíme do lesa," říká mladý hasič Fanda.

Mají i vlek

Letošní rok byl pro kunčické hasiče klidnější. „Zásahů jsme mnoho jakožto jednotka JPO 5 neměli, jsme předurčeni vyloženě pro naši obec," říká velitel zásahové jednotky Jiří Šlesingr. Jednu specializaci ale Kunčičtí přece jen mají: na povodně. Ty je zaměstnaly nejvíce v roce 1997, kdy byly Kunčice pod vodou. „Místní pamětníci byli dost překvapení, kam až voda dosáhla a co dokázala napáchat," dodává Jiří Šlesingr.
Jednou z nejvýznamnějších akcí, které hasiči pořádají, je extraligový pohár. V dvoudenní soutěži se prezentují týmy z celé republiky. „Zatím se nám nepodařilo získat nikoho, kdo by z Pardubického kraje chtěl pohár s námi pořádat. Bude to už více než deset let, co jsme v soutěži zařazeni," popisuje hasička Eva Vrbová.

Kromě hasičské zbrojnice s technikou mají hasiči pod palcem také místní lyžařský vlek, Ten byl postaven v roce 1978 a po revoluci se o něj začali starat právě oni. „Až do roku 2006 se velice dařilo, pak nám ale přestala přát příroda a v posledních třech letech se nelyžovalo vůbec," říká místostarosta Dušan Nádvorník.

K získání prostředků na jeho údržbu tedy hasiči pořádají různé akce – i již zmiňované křapáčové hody či SKI ples. „Byly tu i motokrosové závody a sjezdy na horských kolech. Nejlepší by pro nás ale bylo, kdyby nachumelilo a vlek si na sebe mohl vydělat tím, k čemu slouží," krčí rameny Dušan Nádvorník.

Kunčický vrabec

Při každé akci nemůže chybět to správné občerstvení. Hasiči v Kunčicích mají svůj kuchařský tým – místní ženy jsou dokonale sehrané a jejich šéfka Lenka Šlesingrová má vše pevně v rukou. „Dovede vše připravit, zorganizovat a za těch třicet let, co vaříme, nás všechno naučila," shodují se kuchařky a prozrazují i svou specialitu: kunčického vrabce s knedlíkem a zelím.


Pravidla soutěže Dobráci rokuDobráci roku je projekt Českého rozhlasu (ČRo) Pardubice ve spolupráci s východočeskými regionálními Deníky.
Potrvá do začátku června 2016, kdy vše vyvrcholí velkým finále a jeho vítězům organizátoři zajistí velkolepou show s hudebním programem v ceně 100 tisíc korun.
Každý týden se tým ČRo Pardubice spolu se zástupci regionální redakce Deníku vypraví do jednoho z přihlášených a následně vylosovaných sborů dobrovolných hasičů ve východních Čechách.
V pátek po 15. hodině si v regionech na vlnách ČRo Pardubice (Pardubice a Chrudim na 104,7 FM, Ústí nad Orlicí 98,6 FM a Svitavy 102,4 FM) poslechnete medailonek příslušného sboru dobrovolných hasičů.
V sobotu najdete článek ve svém regionálním Deníku v Pardubickém kraji a rozhlasovou reprízu naladíte v neděli po 15. hodině.
Pro daný sbor můžete hlasovat vždy od páteční 15. hodiny, a to po celý týden až do dalšího pátku. Hlasování skončí také v 15 hodin a začne následné hlasování pro další sbor.
Hlasovat lze prostřednictvím SMS na telefonní číslo 90 011 04, zprávu pište ve tvaru: DOBRACI (mezera) název sboru. Cena jedné SMS zprávy jsou 4 koruny.
Podrobnosti hledejte na webu: www.dobraciroku.cz.