Upravený je hlavní sál a zázemí. „Nyní se chystáme na opravu střechy, do které se chceme pustit nejpozději v příštím roce. Máme také připravený projekt úpravy foyeru, kde se konají různé komorní kulturní a společenské akce, aby byl tento prostor přívětivější,“ uvedl starosta Václav Syka. Právě na havarijní stav střechy by obec mohla čerpat také dotaci kraje.

Obec Verměřovice nedaleko Letohradu leží v oblasti, kde se odpradávna láme kámen. Tři lomy v okolí sice dávají lidem práci a materiál, ale v současné době, kdy přes obec vede objížďka, tu denně projede mnoho desítek přetížených nákladních aut po silnici III. třídy. Jak se svěřil starosta obce Václav Syka vicehejtmanovi Pardubického kraje Romanu Línkovi, místní doufají, že si řidiči na tuto trasu nenavyknou a na podzim se vrátí na silnice vyšších tříd. „Verměřovice se v posledních letech snaží využívat kromě jiného i krajské dotace, a to například na opravu kulturního domu, kde sídlí i obecní úřad, na výměnu oken nebo další opravy. Nyní se tu obávají zničení silnice procházející obcí, protože řidiči z lomů tady nerespektují omezení maximální váhy nákladu. Jedinou možností je kontrolovat dodržování pravidel, upravovat situaci dopravními značkami nebo domluvit vážení automobilů,“ řekl 1. náměstek hejtmana Roman Línek.

Ilustrační foto.
Na pomoc seniorům se nasbíralo víc než 36 tisíc korun

Hlavním problémem Verměřovic je stejně jako v řadě dalších míst kanalizace. V současné době je tu stará kanalizace s devíti výpustěmi do Tiché Orlice. Nová kanalizace vychází podle projektu na 80 milionů korun, což si bez státních dotací obec absolutně nemůže dovolit.