Tři skupiny obyvatel

Poté, co se ukázalo, že dlouho připravovaná rekonstrukce kulturního stánku v Letohradě bude dražší, než se původně předpokládalo a město ji bude splácet delší dobu, opozice chtěla prosadit zastavení projektu a hledání levnějšího řešení. Podle koalice, která má v zastupitelstvu většinu, Letohrad stavbu ufinancovat zvládne a projekt je optimální i proto, že prostorově prospěje základní umělecké škole, muzeu a knihovně.

Městská policie. Ilustrační foto.
Místo díků plival, skončil v poutech

Opozice žádala na červnovém zasedání zastupitelstva vyhlášení referenda, s koalicí se však neshodla ani na znění otázky. „V Letohradě existují tři skupiny obyvatel. První skupině je to jedno. Druhá souhlasí s rekonstrukcí, nicméně pro mnohé je problém projektová cena a možné vícenáklady. Třetí rekonstrukci odmítá a preferuje nízké náklady a novou budovu (budovy) bez rizik, které rekonstrukci starého objektu provázejí. Jediným objektivním způsobem, jak rozhodnout, je místní referendum,“ jsou přesvědčeni opoziční zastupitelé za KDU-ČSL a SPOLEČNĚ, nestraníci s podporou ODS. Vyhlášení referenda chtěli dosáhnout nasbíráním podpisů, ke konci září jich měli nasbíráno zhruba osm set z jedenácti set potřebných.

Koalice opozici předběhla vlastní otázkou pro referendum, která se podle zastupitelů za Sdružení pro Letohradsko, Nezávislé pro Letohradsko a Zelené pro Letohrad opírá o fakta. Její přesné znění je: „Souhlasíte, aby město Letohrad realizovalo rekonstrukci domu kultury s umístěním základní umělecké školy podle připravené realizační projektové dokumentace v předpokládané hodnotě 194,5 milionu korun bez DPH, která má pravomocné stavební povolení a zajištěno financování?“ Vypsání referenda s touto otázku bylo schváleno, Letohradští se tak po krajských volbách znovu vrátí do volebních místností 7. listopadu. „Každý se bude moci vyjádřit a skončí tak alespoň období nejistoty, zda a jak pokračovat,“ konstatoval starosta Petr Fiala.

Retail park zůstává zavřený
Tak to se nepovedlo. Retail park zůstává zavřený

Zásadní otázky

Referendum se v Letohradě nebude konat poprvé, v roce 2008 řekli místní ne osamostatnění Kunčic. Města a obce v Pardubickém kraji přistupují k vyhlášení referenda výjimečně, řeší zásadní či sporné otázky. V Koclířově prostřednictvím referenda před 12 lety odmítli výstavbu větrných elektráren na katastru obce. Obyvatelé Králík před čtyřmi lety hlasovali, zda chtějí mít ve městě ženskou věznici. Většina byla proti. Pardubice zase v 2013 rozhodovaly o zachování městských obvodů, hlasovat však přišlo jen necelých 21 procent oprávněných voličů a výsledky tak nebyly pro politiky závazné.