Když napadl sníh, nad i pod ním stály kamiony, které brzdily dopravu. Stavba sklidila na sociálních sítích pořádnou kritiku. Mírnější z komentářů se shodovaly, že „toto řešení není opravdu šťastné“.

Kruhák proto projde úpravou. Dokončen má být na jaře. Kruhový objezd má zajistit, aby výjezd z obou stran, tedy od biatlonového areálu a od nových domků Nad Bažantnicí, byl bezpečnější.

Řidiči se podivovali, proč tu nejsou odbočovací pruhy. Od počátku je považovala za nedostatečné policie. „Představte si, že od Letohradu pojede z nákupu matka s dítětem, bude odbočovat doleva do zóny bydlení a od Šedivce pojede vysokou rychlostí kamion. Rozjezd částečně proti kopci může být problém a neštěstí je na světě,“ výslovně uvedl Jiří Kaplan z Dopravního inspektorátu.

Investorem stavby je kraj. „Jednáme o dílčích úpravách objezdu tak, aby nedocházelo k problémům zejména pro projíždějící kamionovou dopravu,“ slíbil při jednáních s Letohradem hejtman Martin Netolický.

Zámek Nové Hrady.
Jubilanti roku 2018: Nové Hrady slaví 725 let

Po silnici II/360 z Letohradu na Šedivec se jezdí od loňského prosince bez omezení. Kruhový objezd ještě nebyl zkolaudován, k jeho dokončení je nutné provést další stavební práce. Pracovat se bude i na odstranění závad.

Podle názorů řidičů na sociálních sítích je kruhák špatně navržený, to však silničáři odmítají. „Z našeho pohledu se o chybu projektanta nejedná, projekt okružní křižovatky byl zpracován v souladu s technickými podmínkami o projektování okružních křižovatek. Návrh navíc svými rozměry vycházel ze studie okružní křižovatky zpracované jako podklad do územního plánu města Letohrad. Praxe však ukázala, že striktní aplikace těchto normových parametrů může vytvořit dopravní závadu,“ konstatoval technický náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Jiří Synek.

Ilustrační foto
Jak jsme žili v Československu: Historii ukáže Jablonné

Uvedl, že v současné době zpracovávají tři varianty řešení, ze kterých bude následně ve spolupráci s dopravní policií vybrána ta nejvýhodnější. Řešením situace může být dodatečná úprava napojení výjezdových ramen okružní křižovatky, případně zmenšení středového ostrova.

„Je dobře, že zima ukázala na problém, a ten investor řeší ještě před dokončením celého díla. Rozhodnutí policie o nejbezpečnějším způsobu napojení rozumím, je na projektantovi navrhnout opatření, jak učinit křižovatku uživatelsky přívětivější,“ dodal starosta Letohradu Petr Fiala, který doufá, že po dokončení bude kruhák už na jaře sloužit ke spokojenosti všem účastníkům silničního provozu.   (daf, na)