Tradiční setkání partnerských měst

Evropský dům bude využíván jako turistické centrum pro komplexní služby návštěvníkům regionu, má sloužit přednáškové činnosti, místním spolkům a také nadacím Franze Jentschkeho a Franze Schuberta. U jeho otevření nechyběla řada významných hostů. Byli mezi nimi i arcibiskup Karel Otčenášek a osobně také Franz Jentschke, rodák z Celného, jehož nadace se mj. zasloužila o obnovu poutního domu na Hedeči.

Krásnou atmosféru mělo i setkání partnerských měst, kterému patřilo především králické náměstí. Celodenní program zahrnoval maraton kulturních vystoupení místních i polských souborů různých žánrů, oba regiony se prezentovaly řadou stánků, v rámci setkání se uskutečnily také sportovní soutěže. „Setkání občanů Králík a Mezilesí je pro nás jednou z nejvýznamnějších akcí v roce. Obě strany k jeho přípravě přistupují hodně odpovědně. Jsme rádi, že z Polska přijela početná výprava, navíc je krásné počasí a je tu i hodně místních lidí, můžeme být jen spokojeni,“ hodnotila setkání starostka Králík Jana Ponocná.

V Králíkách v sobotu končil také program oslav 15. výročí vzniku Sdružení obcí Orlicko, prvního sdružení obcí a měst v Pardubickém kraji a zřejmě i jednoho z prvních v celé ČR. „Intenzivně žiji prací ve sdružení zhruba osm let. Osobně si nejvíc cením skutečnosti, že jsme dosáhli sounáležitosti členských obcí a měst, že jsme se naučili spolu komunikovat a dokážeme se na krocích vedoucích k rozvoji regionu dohodnout,“ řekl Deníku předseda Orlicka Jaroslav Krátký.