Názory budou sbírat do začátku října

Králičtí v létě vyplňovali jinou anketu, a to zda by ve městě uvítali stavbu prodejny Lidl. Po kritice, že se dala vyplnit mnohokrát a její výsledek je tedy pro rozhodování bezcenný, nyní už musí respondenti pro vstup do ankety v aplikaci Mobilní rozhlas vyplnit své telefonní číslo. Dotazník je určen starším patnácti let a uzávěrku má 2. října.

Návrh zřídit městskou policii v Králíkách padl i na posledním zasedání městského zastupitelstva, které přijalo vyhlášku o zákazu konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech nebo nebo veřejnosti přístupných akcích. Vypořádat se s opilci by v budoucnu mohla právě městská policie. „Je to věc, kterou zvažujeme. Samozřejmě je to o penězích a my chceme, aby městská policie v případě, pokud bude zřízena, především nákladově nebyla příliš velkou zátěží pro městský rozpočet,“ uvedl starosta města Václav Kubín s tím, že by Králíky v rámci správního obvodu ORP (obec s rozšířenou působností) mohli v této oblasti spolupracovat s okolními obcemi. „I menší Hanušovice městskou policii mají, byli jsme tam na výzvědech, stejně jako v Žamberku, Letohradě, Lanškrouně. Samozřejmě ale vzhledem ke koronaviru a nižším příjmům z daní musíme pečlivě zvážit, kdy do toho jít,“ dodal Kubín. V Králíkách již mají vytipovaný objekt, ve kterém by městská policie mohla sídlit.

Bývalý výchovný ústav v Králíkách je dál na prodej
Za 35 milionů se bývalý ústav neprodal. Cena půjde dolů

Jablonné si strážníka půjčilo od sousedů

Sousední Jablonné nad Orlicí vyřešilo před několika lety potřebnost strážníka v ulicích města pronájmem z Letohradu. „Je to pro nás nezbytná nutnost, abychom mohli provozovat městský kamerový systém. Ten může vyhodnocovat jenom městský strážník nebo Policie ČR,“ vysvětlil jeden z hlavních důvodů pro uzavření smlouvy starosta města Miroslav Wágner. Kombinace kamer a strážnice pomáhá zvýšit bezpečnost ve městě.

Městská policistka má řadu dalších úkolů, dohlíží na dodržování dopravních předpisů v Jablonném a pravidel při parkování, v centru města je možné stát jen po časově omezenou dobu s parkovacím kotoučem. Působí například i v oblasti prevence. „Jsme rádi, že ji máme,“ konstatoval jablonský starosta. Výpůjčka byla pro město cenově výhodnější než kdyby samo zřídilo městskou policii, nedá se však předpokládat, že vyřeší vše. “Při mimořádných akcí k nám přijede městská policie ve větším počtu, k největšímu narušování nočního klidu a veřejného pořádku však zpravidla ve městech dochází v totožné době,“ dodal Wágner.

Ilustrační foto.
Lidé se bojí poskytnout první pomoc. Zbytečně, na lince 155 poradí

Pořídit si městskou policii se letos rozhodly například Pečky na Kolínsku. Situace už k tomu ve městě se čtyřmi a půl tisíci obyvateli nazrávala delší dobu. „Často se opakující stížnosti občanů na nepovolené průjezdy nákladní automobilové dopravy, nedodržování nejvyšší povolené rychlosti, nesprávné parkování, ale také například černé skládky, rušení nočního klidu nebo potřebný odchyty psů, nás vedly ke snaze o obnovení městské policie,“ uvedla zdejší místostarostka Iveta Minaříková. V Pečkách počítají s tím, že si na začátek pořídí dva strážníky. (daf)