„Společnost Sněžník by chtěla z budovy ústavu udělat byty. Usiluje o to už dlouhou dobu," uvedla starostka Jana Ponocná. Firma provozuje rekreační areál v blízké Dolní Moravě. Objekt by odkoupila a přestavěla až na 50 bytových jednotek nejen pro zájemce o nájemní bydlení, ale i své zaměstnance.

Proti pobytovému centru pro cizince aktivně vystupuje hejtman. Podle odborníků na problematiku cizinců ne vždy používá férové argumenty. V tiskové zprávě uvedl, že „pokud má být integrace úspěšná, je pokrytecké ji uskutečňovat v malém městečku nedaleko polských hranic". Cizinci by ale v Králíkách v naprosté většině nezůstávali. „Pan hejtman se bohužel mýlí. Zařízení v Králíkách nebylo ministerstvem uvažováno jako integrační středisko, což je typ ubytování pro uznané žadatele o mezinárodní či doplňkovou ochranu, ale jako pobytové středisko pro ty, kteří o takovou ochranu teprve žádají. Argument, že malá obec na okraji republiky není pro tento účel vhodná, je tedy lichý," řekl Milan Daniel, bývalý jednatel organizace Most pro, která se integraci cizinců v Pardubickém kraji dlouhodobě věnuje.

Hejtman také poukazuje na to, že areál bývalého ústavu se nachází v blízkosti centra města a základní školy, což je nevhodné. V minulosti zde však pobývalo až 180 často problémových dětí. Nezřídka byly pachateli krádeží a loupeží ve městě. Podle Jany Ponocné na to ale byli místní lidé zvyklí, někteří měli v ústavu práci. „Politik by měl zastávat odvážná stanoviska, třeba i proti většinovému názoru veřejnosti. Měl by spíše lidem vysvětlovat, že pro stát je areál s tímto využitím potřebný, a hájit tento názor," řekla vedoucí sdružení Helena Grundmanová.

Podle Hany Malé z oddělení komunikace ministerstva vnitra se o Králíkách uvažovalo jako o rezervním zařízení. Mělo být využito v případě zaplnění stávajícího centra pro uprchlíky v Kostelci nad Orlicí vzdáleném asi 25 kilometrů od Králík.
Hejtman chce nyní intervenovat na ministerstvech, aby prázdný objekt ústavu stát prodal společnosti Sněžník provozující areál na Dolní Moravě. Dosud je ve vlastnictví ministerstva školství, ze státních institucí o něj projevilo zájem jen ministerstvo vnitra.