K těmto nadšencům se jako vždy při Cihelnách připojí i malý, nezávislý bunkr, který stojí na stráni naproti Vojenského muzea v Králíkách a pod názvem Králický řopík ho už od roku 2000 provozuje parta fanoušků historie kolem Zdeňka Jenčíka.

Letos v něm přibylo pár novinek. „Máme více kulometů, vystavujeme je proto i venku. To se líbí hlavně dětem, kolikrát máme problém je od zbraní dostat, aby s nimi něco neprovedly,“ líčí Zdeněk Jenčík.

V jejich muzeu mají nově také největší a nákladný exponát - polní lafeta pro kulomet, který byl novinkou v loňské sezóně

„Také ji vystavujeme venku, v malém bunkru ji totiž musíme mít složenou a je přehlédnutelná. Tak ji mohou venku lidé vidět, jak měla sloužit v boji,“ dodává.

V Kralickém řopíku je i jedna „velká“ novinka, která prý neuvěřitelně zabrala.

„Rekonstruovali jsme původní záchod v bunkru, vybavili jsme ho kýblem s dřevěnou deskou a dokonce jsme ho z recese vybavili i umělým bobkem. Dokonce jsme vydali i magnetky s jeho vyobrazením a během pár dnů byly vyprodané,“ říká.

Lidé si prý dobový záchod fotí více než kulomety.

Po uvolnění přísných koronavirových opatření členy spolku loni překvapilo, kolik bunkr navštívilo lidí. A to i přesto, že se nekonala Cihelna, která „dělá“ v Králickém řopíku čtvrtinu roční návštěvnosti. Také proto má bunkr letos o prázdninách otevřeno celých sedm týdnů. A to i v obou následujících dnech, kdy ostatní muzea v Kralické oblasti pořádají místo letošní Cihelny akci Oživená pevnost.

Interiéry Kralického řopíku chlapi z party nadšenců vybavili postupně vším, co v bunkru v roce 1938 bylo či mělo být.

„Za dobu, co tady jsme, se nám podařilo sehnat hodně originálního vybavení. Až na pár součástek je tak objekt v původním stavu,“ říká Zdeněk Jenčík.

Návštěvníci se tak mohou podívat třeba z originálního prvorepublikového vojenského periskopu, spustit si ventilátor a sáhnout si na vše v bunkru, třeba na dva pravé lehké kulomety, které v řopících byly.

„Tím se lišíme od jiných muzeí. U nás nejsou žádné provazy,“ vysvětluje šéf spolku Králický řopík.

Petr Broulík