Policisté automobil zastavili v Rokycanově ulici ve Vysokém Mýtě. V bílém Volkswagenu Transporter se tísnilo 17 cizinců. Po běžné kontrole policisté zjistili, že lidé u sebe nemají žádné osobní doklady. Na místo tak povolali kolegy z odboru cizinecké policie. „Ti s nimi provedli úkony nezbytné pro jejich identifikaci a úkony ke zjištění oprávněnosti jejich vstupu a pobytu na území České republiky,“ vysvětlila mluvčí krajských policistů Andrea Muzikantová.

Následovala prověrka v dostupných evidencích, při které policisté zjistili, že cizinci nemají platné oprávnění k pobytu na území Česka. „Zahájili s nimi proto řízení o správním vyhoštění z území členských států Evropské unie,“ dodala Muzikantová.

Pomoc na hranicích

Policisté z Pardubického kraje v těchto dnech navíc vyrazili pomoci kolegům na hraniční přechody, kde ministerstvo vnitra obnovilo kontroly. „Posíláme tam čtyři desítky policistů denně, jejich výpomoc souvisí s obnovou hraničních kontrol na česko-slovenské hranici,“ uvedla mluvčí krajských policistů Markéta Janovská.

Cizinecká policie navíc stále zajišťuje běžný provoz na Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině, které třikrát týdně vyřizuje potřebné dokumenty pro Ukrajince, kteří utíkají před válkou.

Kontroly se konkrétně týkají 17 silničních, sedmi železničních a tří říčních přechodů. Policisté začali hlídat i takzvanou zelenou hranici.

Právě kvůli zvyšujícímu se počtů nelegálních migrantů, kteří projíždějí republikou, tedy i Pardubickým krajem, obnovila minulý týden česká vláda kontroly na hranicích se Slovenskem. Policisté z celé republiky k poslednímu zářijovému dni prověřili více než 23 500 lidí, zadrželi 364 migrantů a 23 převaděčů. Vstup policisté odepřeli 176 lidem.

Varovné výstřely

Nejvíce vyostřená situace byla doposud poblíž hraničního přechodu Brumov-Bylnice na Zlínsku, kde jedno z aut projelo vysokou rychlostí kontrolním stanovištěm. Převaděč v něm vezl 15 migrantů. „Po krátkém pronásledování ho policisté zadrželi v lese,“ uvedli policisté na svém twitterovém účtu s tím, že k zastavení převaděče museli použít dva varovné výstřely.

Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Trvat mají prozatím do 8. října.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana je cílem znovuobnovení kontrol na hraničních přechodech dát jasný vzkaz převaděčským skupinám. „To jsou ti skuteční zločinci, kteří obchodují s lidským neštěstím. Musíme jim dát najevo, že tady existuje překážka. A tou kontroly zavedené na slovensko-české hranici objektivně v této chvílí jsou,“ uvedl ministr Rakušan.

V návaznosti na Česko ve čtvrtek zahájilo kontroly na hranicích se Slovenskem také Rakousko. Slovensko o víkendu nasadilo hlídky na čtyři hraniční přechody s Maďarskem.