Orkán Fabienne se Pardubickým krajem prohnal v noci z neděle na pondělí. Hasiči do šesté hodiny ranní napočítali 88 výjezdů a další přibývaly i během včerejšího dne. Silný vítr především lámal stromy.

Řidiče Daniela Seiferta a jeho manželku Andreu vichřice překvapila na silnici mezi obcemi Libkov a Hodonín na Chrudimsku. „Před naše auto rychle napadaly větve a další pak spadly i za něj, jedna větší než druhá. Naštěstí stále vozím v autě sekeru, takže jsem větve rozsekal na menší kusy, které jsme pak společně odtáhli z vozovky. Sekeru jsem ale po cestě domů použil ještě jednou, tentokrát u slatiňanské městské části Kunčí. Tady zasahovala odlomená větev z javoru do jednoho jízdního pruhu na státní silnici 1/37. Na místě už kvůli tomu stálo jedno osobní auto, s řidičem jsme brzy odstranili i tuhle překážku,“ popisuje rušnou noční jízdu Daniel Seifert.

Do nesnází se dostal také řidič ve Svojanově na Svitavsku, který s autem zůstal uvězněn mezi dvěma spadlými stromy. V několika případech řidiči do popadaných stromů nabourali, k těmto případům hasiči vyjížděli do Skutče, Heřmanova Městce a Trnávky. „Naštěstí se nehody obešly bez zranění,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

Kromě stromů odstraňovali hasiči například i dráty nízkého napětí, které spadly v Jaroměřicích. V Kostěnicích vítr utrhl makrolon na zastávce u nádraží. Orlickoústečtí dobrovolní hasiči vyjížděli také k nahlášenému požáru trafostanice v areálu bývalé Perly v Ústí nad Orlicí. „Po příjezdu na místo a provedeném průzkumu velitel zásahu rozhodl, že naše jednotka bude vrácena na základu,“ informovali hasiči. Na základnu ale nedojeli. Ještě během návratu byli krajským operačním střediskem posláni do Horního Houžovce, kde komplikoval dopravu strom přes cestu.

Lidé byli bez proudu

V důsledku vichřice docházelo místy k četným výpadkům proudu. Elektřina tak střídavě nešla například ve Skutči, Tuněchodech, Miřeticích, v některých částech Nasavrk, v Dolech u Luže nebo v Babákově. Právě Chrudimsko a Svitavsko byly z pohledu energetiků nejpostiženější. „V Pardubickém kraji bylo během noci asi 14 výpadků na vedení vysokého napětí. Ráno kolem šesté hodiny už to bylo jen něco kolem deseti výpadků. Naši technici na tom pracují. K nejpostiženějším oblastem patřilo Svitavsko, Chrudimsko , Pardubicko a Ústí nad Orlicí, kde byla porucha na trafostanici,“ uvedla tisková mluvčí ČEZu Šárka Lapáčková Beránková.