Tento týden se jednalo v kanceláři náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka, zodpovědného za finance a majetek, na téma převodu armádních objektů pevnostního opevnění z třicátých let na obce a Pardubický kraj. Jednání, které svolal Roman Línek, se účastnili také radní Miloslav Macela, který se tímto tématem zabýval v minulém funkčním období, a především pracovníci Vojenské ubytovací a stavební správy (VUSS) Pardubice v čele s ředitelem Miroslavem Máslem.

Rádi by urychlili zdlouhavý proces

„V Kralické pevnostní oblasti máme celkem třicet šest objektů těžkého opevnění, které se mohou stát vyhledávaným turistickým cílem podobně jako Maginotova linie ve Francii. Nutnou podmínkou pro takové využití i pro příjem evropských peněz je, aby tyto objekty byly uvedeny do katastru nemovitostí a pak převedeny na obce, v případě tvrze Bouda na Pardubický kraj. Vloni se podařilo převést pět objektů tvrze Hůrka na město Králíky, dva bunkry jsou připraveny k převodu na obec Lichkov,“ shrnuje stav převodu náměstek Roman Línek. Ten také v minulosti o zrychlení zdlouhavého procesu zaměřování a převádění těchto obranných staveb opakovaně jednal s ministryní obrany Vlastou Parkanovou a jejími náměstky.
„Ředitele Vojenské ubytovací a stavební správy Pardubice určilo ministerstvo obrany jako kontaktní osobu v této záležitosti. Dohodnuté postupy, které vycházejí i ze specifického období, kdy stavby vznikaly, mohou vše urychlit. Naším cílem zůstává, aby většinu objektů armáda převedla ještě letos,“ uzavírá Roman Línek, který bude za Pardubický kraj na převodech nadále spolupracovat.

Jde nám hlavně o Boudu, říká Ráboň

Aktivitu Pardubického kraje ocenil Martin Ráboň ze Společnosti přátel čs. pohraničního opevnění. Jak včera Deníku řekl, nutné je především to, aby k převodu došlo co nejdříve, dokud je ještě možnost dosáhnout na evropské peníze. „Jde nám v první řadě hlavně o Boudu. V lednu roku 1990 jsme získali souhlas k jejímu zpřístupnění a vlastně dodnes se táhnou jednání o jejím předání. Peníze v evropských fondech, které jsou použitelné na záchranu těchto památek, mají být tuším někdy do roku 2010, 2011, vyúčtovávány by měly být v roce 2013. Ovšem mohou být použity pouze na objektech, které jsou majetkově vyřešeny. A právě Bouda, která je kulturní památkou, by na peníze z těchto fondů mohla bez problémů a podle všech regulí dosáhnout. A Bouda tyto finance potřebuje nejvíc. Je sice nejnavštěvovanějším objektem svého druhu v Pardubickém kraji, ovšem je úplně mimo civilizaci a dosud nemá třeba ani připojení k elektrické síti,“ uvedl Martin Ráboň.

Jak dodal, velmi důležitá je skutečnost, že kraj je pro armádu partnerem. „My jsme pro ni partnerem nebyli, nekomunikovala s námi. Nebyli jsme ovšem v pozici, abychom mohli psát stížnosti, protože musíme s armádou vycházet. Díky iniciativě kraje se ovšem situace mění.“

(re, ký)