Podle ředitelky MŠ a ZŠ Třebovice Soni Provazníkové bude mobilní, dopravní značky na něm nebudou nastálo. „Slavnostní otevření plánujeme na jaře, až na něj poprvé vyjedou naše děti,“ uvedla.

Dopravní výchova patří podle Besipu ke klíčovým aktivitám v oblasti bezpečnosti silničního provozu. A k tomu jsou zapotřebí i dětská dopravní hřiště. „Děti se zde formou zábavy učí, jak se správně pohybovat v běžném provozu, testují zde své znalosti a nakonec zde mohou získat třeba i průkaz pro malé cyklisty,“ připomínají pracovníci Besipu.

Na vybudování hřiště přispěje Pardubický kraj, který dětská dopravní hřiště považuje za důležitá, a proto vyhlásil dotační titul, se kterým už počítá návrh rozpočtu kraje na příští rok. „Třebovice je pro nás pilotním projektem. Na pořízení mobiliáře jsme v letošním roce poskytli individuální dotaci ve výši osmdesát pět tisíc korun,“ uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. V krajském dotačním titulu bude celkově pro žadatele na pořízení mobiliáře na dopravní hřiště připravena částka tři miliony korun.

Kraj předpokládá, že jeden žadatel získá částku 100 až 200 tisíc korun, na dotaci by tak mohlo dosáhnout zhruba 15 žadatelů ročně. Žádat o ni mohou obce, svazky obcí nebo fyzické i právnické osoby, a to od 11. listopadu 2017 do 31. ledna 2018.

„Základní školy mají povinnost učit děti, jak se pohybovat v silničním provozu. Jedná se však pouze o teoretickou část, kterou je nutné doplnit praxí, což jde v normálním provozu velmi těžko,“ dodal hejtman s tím, že v současné době se na území Pardubického kraje nachází 15 dopravních hřišť, která ale neslouží jen dětem ze základních škol.