Ve svitavské nemocnici se část polikliniky promění na lékárnu a novou ambulanci.

„V současné době je lékárna ve třetím nadzemním podlaží polikliniky. Mnoho pacientů kolem ní neprojde a léky si vyzvedává zbytečně ve vzdálenějších lékárnách,“ vysvětluje krajský zdravotní rada Ladislav Valtr.

Lékárna se nově přesune do přízemí

Cílem rekonstrukce je přemístění veřejné části lékárny do přízemí polikliniky blíže ke vchodům ze zdravotních objektů nemocnice, kterými odcházejí ošetřovaní pacienti. Proto podle radního Valtra dojde rovněž k úpravám a přesunu stávajících ambulancí.

Původní projekt počítal s tím, že stavební úpravy ambulancí se dotknou zhruba sedm set sedmdesát metrů čtverečních. „V období od zpracování studie došlo ke změně legislativy ohledně požadavků na lékárenské provozy a musela být zpracována nová studie. Po jednáních se zástupci nemocnice se celkové plánované úpravy polikliniky zvýšily na 833 metrů čtverečních,“ doplnil radní Valtr s tím, že tato změna se promítla i do nákladů na celý projekt, které vystoupaly z osmi na šestnáct milionů korun.

Zlepší se komfort pro pacienty i veřejnost

„V objektu polikliniky Svitavské nemocnice dojde k výraznému zlepšení komfortu pro pacienty a veřejnost, což jistě zejména starší lidé uvítají. Po rekonstrukci zde pacienti najdou stejná pracoviště, ovšem s výrazně vylepšeným prostředím čekáren a ordinací,“ upřesňuje tiskový mluvčí Nemocnice Pardubického kraje, pod kterou svitavská nemocnice rovněž patří, Dušan Korel.

Zahájení stavebních prací je předběžně naplánováno na přelom roku. Rekonstrukce by podle mluvčího měla být dokončena v závěru příštího roku. „Dílčí omezení pracovišť bude vycházet z průběhu stavebních prací. Pochopitelně budou připraveny i náhradní provozy a pacienti o nich budou informováni,“ dodává Dušan Korel.

Vybraného zhotovitele má kraj také pro úpravy, které povedou k energetickým úsporám v pavilonu F a budově lékárny s odbornými pracovišti v Ústí nad Orlicí. „Zateplen bude obvodový plášť budovy, střešní plášť i střešní krytina. Rekonstrukcí projde například i kotelna a vzduchotechnika,“ přiblížil rozsah úprav zdravotní rada Ladislav Valtr a dodal, že za dílo kraj zaplatí necelých 28 milionů.

Chystané úpravy zahrnují rovněž výměnu oken. Výsledkem tak budou podle tiskového mluvčího Nemocnice Pardubického kraje Dušana Korela kvalitnější pracovní podmínky pro personál. „Veřejnost se nemusí obávat, provoz lékárny během rekonstrukce nebude přerušen. Stavební práce budou zahájeny ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku a ukončeny budou ve třetím čtvrtletí roku 2018,“ uzavřel Dušan Korel.