Jednačtyřicátý ročník dálkového pochodu Lanškrounská kopa už klepe na dveře, tisíce účastníků vyrazí za krásami Lanškrounska tuto sobotu.

Turistika i kultura

Loni se při jubilejní Kopě počet účastníků vyšplhal na rekordních pět tisíc. Že by znovu padl rekord, však organizátoři pochodu ani nedoufají. V posledních letech vyráží na trasy Kopy kolem tří, čtyř tisíc lidí. „Nejvíce jich chodí na pět, deset a patnáct kilometrů,“ říká za organizační tým Robert Groschup z lanš〜krounského Klubu českých turistů. Z cyklotras jsou nejoblíbenější v délce 20 a 30 kilometrů. Pro opravdu zdatné turisty je připravena i stokilometrová trasa, která odstartuje už v pátek večer od Dělnického domu. „Stovkařů“ prý bývá kolem třiceti. Loni byla novinkou trasa pro in-line bruslaře, kterou vyzkoušelo dvaašedesát odvážlivců. „Letos máme i nové webové stránky, které se stále doplňují. Stará se nám o ně Radek Tejkl z Albrechtic,“ dodává Robert Groschup.

Současně s Kopou se tradičně uskuteční i celoměstské slavnosti, které během pátku a soboty nabídnou řadu hudebních, sportovních nebo tanečních vystoupení a zajímavý doprovodný program. V pátek se na hlavním pódiu vedle radnice vystřídají děti ze školek a škol Lanškrounska, večer zahrají regionální kapely a po 21. hodině to „rozbalí“ nestárnoucí Jarmila Šuláková s Fleretem. Lanškrounská Kopa bude slavnostně zahájena v sobotu o půl deváté na náměstí J. M. Marků. Pestrý kulturní program vyvrcholí o půl deváté večer ohňostrojem a koncertem populární skupiny Kryštof. Mezi doprovodné akce bude patřit také příjezd veteránů, prezentace skautů, různé výstavy nebo jarmark na Pivovarském náměstí.

(daf)