Stovkaři odstartují v pátek večer, zbývající trasy budou mít start společný v sobotu v 8.30 z náměstí J. M. Marků. Snad budou mít turisté, cyklisté, bruslaři, ale i běžci (podruhé během historie Kopy bude odstartován i běžecký závod) lepší počasí než loni, kdy pochod naboural déšť. Zatímco v roce 2012 se zaregistrovalo bezmála šest tisíc lidí a padl účastnický rekord, o rok později počet účastníků prudce klesl na něco málo přes dva tisíce.  Přišli jen ti skalní.
Připraven je bohatý program, v němž nechybí ani místní muzikanti, tanečníci a samozřejmě ohňostroj. „Z těch známějších kapel a zpěváků musím určitě zmínit Věru Špinarovou, Wohnout, Sto zvířat a Vlastu Horvátha," uvedl ředitel Kulturního centra David Knápek. Zajímavou podívanou slibuje i floristická show českého mistra Martina Rubeše. Na Kopu už tradičně chystají doprovodné akce i místní spolky.

Lanškrounští skauti se budou prezentovat v sobotu od 10 do 17 hodin na náměstí A. Jiráska. Pro děti bude připravena lanová dráha a soutěže.  Na Kopu zavítají i lanškrounští veteránisté, v sobotu od 12 do 14.30 hodin budou mít zaparkované své vozy a motocykly v ulici Nádražní, od železářství po náměstí J. M. Marků. Chybět nebudou ani místní chovatelé drobného zvířectva, propagační výstava králíků, drůbeže a holubů se bude konat v parku u kostela sv. Máří Magdalény. Výstava bude pro veřejnost otevřena v pátek od 12 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 17 hodin. Ukázky připravuje na sobotu i místní oddíl jachtingu, sveze děti na plachetnici po Dlouhém rybníce. Dům dětí a mládeže Damián připravuje na sobotní odpoledne (od 13.30 do 17.30 podle zájmu dětí) hravé odpoledne se soutěžemi a atrakcemi před budovou městského úřadu.

Největší díl práce při přípravě a organizaci Kopy odvádějí lanškrounští turisté. Město si jejich práce váží. „Kopa je velká akce, oceňuji zapojení desítek dobrovolníků a výbornou organizaci ze strany Klubu českých turistů. Příprava Kopy a doprovodných akcí mě osobně stojí minimum času a úsilí. Kéž by všichni přistupovali ke své práci i volnočasovým aktivitám tak konstruktivně a ochotně jako lanškrounští turisté, " uvedla starostka Stanislava Švarcová. 

Dopravní 
omezení při Kopě:
Provoz bude omezen na:
– nám. J. M. Marků: od 12. 9. od 9.00 do 13. 9. do 24.00 hod.
– nám. A. Jiráska: od 12. 9. od 15.00 do 13. 9. do 24.00 hod.
– Pivovarském náměstí: 13. 9. od 6.00 do 24.00 hod.
– místních komunikacích do Obory dne 13. 9.