V Evropském domě se v pátek konal první ročník Tříkrálové konference, věnované regionálnímu rozvoji Králicka. Pořádalo ji občanské sdružení Patriot CZ.
Řada témat
Hosty konference byli poslanec Parlamentu ČR a člen Státního fondu dopravní infrastruktury Miroslav Váňa, primář Orlickoústecké nemocnice, a. s., a člen zastupitelstva kraje Radomír Lána, jednatel společnosti First International Company, s. r. o., Richard Andrle a místopředseda Institutu evropských poradců, o. s., František Winter. Na konferenci se sešly dvě desítky pozvaných účastníků. Všechny přivítal předseda Patriot CZ Jan Králík, který je také seznámil s aktivitami sdružení. Upozornil i na projekt Králický cestovní pas.
Poslanec Miroslav Váňa ve svém příspěvku zdůraznil nutnost rozvoje cestovního ruchu, moderní infrastruktury a zejména zájem obcí a měst účastnit se vypisovaných dotačních programů. „Pro Ústeckoorlicko je důležitý cestovní ruch, vytvoření rekreačních center, hypocenter a dostatek ubytovacích lůžek. Obce a města mohou žádat o zvýšení bezpečnosti dopravy, jako je například stavba chodníků, specifického dopravního značení, staveb nadchodů apod. Je smutné, že ve městě Králíky není jediná sjezdovka, na rozdíl od okolních obcí,“ uvedl mj. ve svém vystoupení.
Primář Radomír Lána zdůraznil nutnost znovuzavedení hierarchizace nemocnic. „Hierarchizací nemocnic akutní péče rozumím systematizaci akutní nemocniční péče do tří typů tak, jak je tomu například v sousedním Rakousku. V praxi by to znamenalo, že nemocnice v Červené Vodě by mohla být obnovena jako nemocnice prvního typu a mít lůžkové oddělení chirurgické a interní – pokud by parlament schválil zákon o zdravotnických zařízeních, který by byl obdobou zákona rakouského. Občané na horách mají stejné právo na kvalitní a dostupnou lékařskou péči jako občané ve větších městech.“
Další z hostů hovořili o přístupu měst a obcí při předkládání žádostí a projektů o dotace či podpoře zaměstnanosti v regionu.
Účastníci premiérové konference se shodli, že byla vydařená. A to i přes skutečnost, že ne všichni oslovení starostové z mikroregionu našli čas se jí zúčastnit.
Vpátek 11.1.08 se vEvropském domě vKrálíkách konal první ročník Tříkrálové konference, věnovaná regionálnímu rozvoji Králicka, kterou pořádalo obč. sdružení PATRIOT CZ.
Hosty byli poslanec PČR a člen Státního fondu dopravní infrastruktury Ing. Miroslav Váňa, primář ústeckoorlické nemocnice a člen Zastupitelstva kraje MUDr. Radomír Lána, jednatel spol. First International Company, s. r. o. Richard Andrle a místopředseda Institutu evropských poradců, o. s. František Winter.
Přítomné přivítal předseda PATRIOT CZ Jan Králík, který přítomné seznámil saktivitami sdružení a plánem činnosti na letošní rok. Upozornil na projekt Králický cestovní pas. Za zmínku stojí, že město Králíky neudělilo souhlas spoužitím znaku města na tento projekt.
Poslanec Ing. Miroslav Váňa ve svém příspěvku zdůraznil nutnost rozvoje cestovního ruchu, moderní infrastruktury a zejména zájem obcí a měst účastnit se vypisovaných dotačních programů. „Pro ústeckoorlicko je důležitý cestovní ruch, vytvoření rekreačních center, hypocenter a dostatek ubytovacích lůžek. Obce a města mohou žádat o zvýšení bezpečnosti dopravy, jako je například stavba chodníků, specifického dopravního značení, staveb nadchodů apod. Je smutné, že ve městě Králíky není jediná sjezdovka, na rozdíl od okolních obcí “.
Primář MUDr. Radomír Lána zdůraznil nutnost znovuzavedení hierarchizace nemocnic, kde by byly jasně určeny postupy, co která nemocnice má zhlediska zdravotní péče vykonávat. „Hierarchizací nemocnic akutní péče rozumím systematizaci akutní nemocniční péče do tří typů tak, jak je tomu například v sousedním Rakousku. V praxi by to znamenalo, že nemocnice v Červené Vodě by mohla být obnovena jako nemocnice prvního typu a mít lůžkové oddělení chirurgické a interní – pokud by parlament schváli zákon o zdravotnických zařízeních, který by byl obdobou zákona rakouského. Občané na horách mají stejné právo na kvalitní a dostupnou lékařskou péči, jako občané ve větších městech.“
Jan Králík poznamenal: „Soukromá nemocnice ještě neznamená lepší zdravotní péči.“
Richard Andrle upozornil na skutečnost, že je nutné zprofesionalizovat přístup měst a obcí při předkládání žádostí a projektů o dotace. „Mnohokrát se nám stalo, že město žádalo o dotaci na projekt a nemělo ani vykoupené pozemky. To jsou skutečnosti, které ve své podstatě zdržují a brání čerpání dotace.“
František Winter vidí pro mikroregion Králicko šanci na financování zejména tzv. měkkých projektů. „Těmi může být příhraniční spolupráce, organizace různých setkání, vydávání brožur atd. Na rozdíl od česko-německé spolupráce, se česko-polská teprve rozvíjí.“ Právě vpartnerských projektech vidí Winter pro Králicko velký potenciál.
Na slova Richarda Andrleho reagovala místostarostka Rudoltic Lenka Bártlová. „Konkrétně mohu za naši obec uvést využití prioritní osy č.2 (rozvoj venkova) pro podání žádosti o dotaci na plánovanou výstavbu aquaparku.“
Jan Králík vyjádřil názor, že Králíky by se kromě podpory a rozvoje turistického ruchu měly profilovat jako město řemesel.
JUDr. Milan Ježek, zastupitel města Králíky uvedl: „Je třeba podporovat zaměstnanost, protože Králicko má vkrajském měřítku smutný primát, a tím je největší odliv obyvatel. Dnešní setkání považuji za velice zajímavé a prospěšné a je smutné, že si oslovení starostové zmikroregionu nenašli čas zúčastnit se této konference.“
Konference se zúčastnilo na dvě desítky pozvaných účastníků.
Předseda Občanského sdružení PATRIOT CZ Jan Králík přítomným poděkoval za účast a za jejich názory a příspěvky kinformacím, které zazněly.