Po celý uplynulý týden jsme čtenáře na stránkách Deníku seznamovali s lídry i dalšími kandidáty stran, sdružení a hnutí, z nichž budou 15. a 16. října vybírat nové zastupitele svých obcí.

Představili jsme kandidátní listiny podané ve všech městech okresu. Dnes nabízíme malou předvolební sondu do tří velkých obcí Orlickoústecka: Červené Vody, Dlouhé Třebové a Dolní Dobrouče.

Už nyní se ale můžete těšit na další zajímavé předvolební zpravodajství, které pro vás připravujeme.


Čerevná voda: Nová jména


Známé tváře i nová jména, tak vypadají kandidátní listiny podané v Červené Vodě.

Kromě ODS, ČSSD, KDU-ČSL a KSČM se o přízeň voličů bude nově ucházet i TOP 09. Jejím lídrem je učitel Petr Mareš, dvojkou živnostník Tomáš Verner a trojkou technolog Radek Sonntag. Na čelních příčkách kandidátek lze nalézt i současné vedení obce.

Starosta Miroslav Švestka je trojkou ODS, její kandidátku vede ředitel domova důchodců Josef Kuběnka, dvojkou je podnikatel Petr Máca.

Místostarosta Milan Dvořák vede do voleb komunisty, spolu s ním špičku kandidátky tvoří důchodce František Rašek a dělník František Knápek.

KDU-ČSL vsadila na ředitele základní školy Miloše Harnycha, účetní Janu Bartoňovou a technického inženýra Jana Kováře.

Nikdo ze současných zastupitelů zvolených za ČSSD už nekandiduje, takže první tři místa patří novým, i když ne neznámým, jménům. Lídrem je totiž manažer Martin Kadrman známý mimo jiné svou iniciativou za záchranu ústeckého nádraží.

Místa za ním zaujímají učitelka mateřské školy Iva Elnerová a truhlář Kamil Minář.


Dlouhá Třebová: Ubylo nezávislých


Ze čtyř kandidátek budou své zastupitele vybírat občané Dlouhé Třebové. Zdejší politická scéna se značně proměnila. Kandidátku sestavilo pouze jedno sdružení nezávislých a k tomu hned tři politické strany.

Současné vedení je v čele kandidátky SNK Volba pro obec: starostu Jaroslava Kašpara a místostarostu Jana Horáka doplňuje Roman Vodička.

Stálice, KDU-ČSL, má v čele systémového specialistu Františka Mikeše, dvojkou je učitelka Jarmila Venclíková a trojkou mechanik Ivo Sedláček. TOP 09 sází na mládí, kandidátku vedou Jan Špatenka, Petr Valach a Václav Vaněk. Nováčkem v obci je také ODS, jejím lídrem je Tomáš Pirkl, dvojkou Martin Mikeš a trojkou Ilona Krátká.


Dolní Dobrouč: Sedm kandidátek


Ještě pestřejší nabídku mají obyvatelé Dolní Dobrouče, o jejich přízeň bude na podzim usilovat sedm stran a sdružení. Za lepší Dobrouč bude bojovat současný starosta Petr Kolář spolu s Vlastimilem Vackem a Kateřinou Kolářovou.

Místostarosta Pavel Šisler je lídrem sdružení Cestou Rozvahy, doplňují ho ředitelka mateřské školy Dana Petráčková a podnikatel Miloš Beneš.

Na kandidátce Sdružení pro Horní Dobrouč figurují: Petra Bartošová, Jiří Prokopec a Karel Kotlář. Sdružení Pro Budoucnost do čela vybralo Lukáše Krejčího, Václava Skalického a Pavla Mačáta.

Kandidátku podali také Hasiči pro obec, vedou ji Rudolf Rajnet, Aleš Novák a Petr Pecháček. Sdružení Spolky Dolní Dobrouče má v čele kandidátky hasiče Jaroslava Maixnera, důchodce Aleše Kubíčka a účetní Hanu Špinlerovou.

Jedinou kandidující stranou v obci je KDU-ČSL, letos vsadila na nové tváře. První tři místa zaujímají David Jakubec, Hana Plívová a Martin Beinlich.