Zdá se, že se blýská na lepší časy a letos se začne pracovat alespoň na kompromisním řešení. Starosta Petr Fiala si po komunálních volbách předsevzal, že musí dosáhnout alespoň částečné změny, díky které by se chodci mohli cítit bezpečněji. Jednání kolem Pavlištova kopce byla celá řada, na stole pak řada variant. Zvažovalo se například instalování semaforů ve vstupním úzkém hrdle a dole pod kopcem na křižovatce. Problém by elegantně vyřešilo vybudování průchodu, jenže objekty v inkriminovaném stísněném prostoru jsou v soukromých rukou a jejich majitelé nechtějí svolit. „Průchod pro pěší nemovitostí se jeví jako optimální řešení, nicméně musíme akceptovat - pro mě do značné míry pochopitelné - stanovisko majitelů nemovitosti. Snad v budoucnu bude možno jej i realizovat,“ doufá Petr Fiala.
Dobrou zprávou pro pěší je, že se našlo alespoň kompromisní řešení. Letos dojde ke kompletní rekonstrukci ulice Jilemnického, tedy Pavlištova kopce. Síly spojí tři investoři: VaK Jablonné nad Orlicí bude financovat opravu vodovodu a kanalizací, Pardubický kraj vozovku a město Letohrad chodníky a veřejné osvětlení. „Dojde k částečné změně u chodníků. A to ve směru od spodní části s vedením dvou metrů širokého chodníku po pravé straně, který se v horním úzkém hrdle zúží na zhruba 1,25 metru, což je oproti současnosti o půl metrů více. Vlevo ve spodní části dojde k rozšíření chodníku, který bude ukončen zhruba v polovině stoupání,“ vysvětlil starosta. Průchod pro pěší na straně Komerční banky už nebude možný. Chodník tu ostatně není už v současné době a lidé hazardují se svým zdravím, když procházejí po ani ne půl metru širokém odrazovém pásu.
Situaci zlepší instalace zrcadla
„Výsledné řešení v horní části, tedy v úzkém hrdle, je kompromisem, chodník se rozšíří alespoň o půl metru. Měl by se tak na něj vejít chodec míjející se s kočárkem, což nyní nelze. Ztížit dopravní přehlednost by to nemělo ani řidičům jedoucím z náměstí. Navíc počítáme s instalací zrcadla právě na předmětnou soukromou nemovitost, před〜běžný souhlas paní majitelky máme,“ upřesnil Petr Fiala. Jak dodal, s instalací zábradlí v úzkém hrdle podél chodníku se nepočítá, protože by mohlo bezpečnost chodců i řidičů spíše ohrozit.