Letadlo s parašutisty tehdy startovalo z letiště v Ústí nad Orlicí, čtyřicetiletá žena zemřela po volném pádu z výšky 1200 metrů na východním okraji obce Oldřichovice.

Krátce po incidentu začali inspektoři ÚZPLN ve spolupráci s policií zjišťovat příčinu nehody. „Po necelých pěti sekundách letu ve stabilizované prsní poloze začala rotovat a následně padala v nekontrolovaném volném pádu až na zem. V průběhu volného pádu neprovedla aktivaci hlavního ani záložního padáku. Zabezpečovací přístroj MPAAD přeseknul uzavírací šňůrku v požadované výšce nad zemí, ale záložní padák zůstal v obalovém dílci. Parašutistka utrpěla zranění, kterým na místě podlehla," konstatovala komise. Její závěrečnou zprávou se bude zabývat policejní vyšetřovatel. „V současné době tuto zprávu a veškerou dokumentaci vztahující se k nehodě společně se státním zastupitelstvím vyhodnocuje," potvrdila policejní mluvčí Lenka Vilímková s tím, že policie zatím nebude k celé věci podávat více informací.

Ve zprávě je detailně popsáno, jak ten den probíhaly seskoky parašutistů. Parašutistický provoz začal na letišti v 11 hodin prvním vzletem a podle vyšetřování šlo vše standardním způsobem. Letadlo startovalo čtyřikrát, parašutistka seskakovala nejdříve s druhým výsadkem. Po úspěšném seskoku chtěla pokračovat a začala si balit hlavní padák. Protože však byli parašutisté ze čtvrtého výsadku již připraveni, rozhodl řídící seskoků, že hlavní padák zabalí sám.

„Před tímto posledním letem si parašutistka připravila svůj modrý padák tak, že ho roztáhla na balicí stůl. Řídící seskoků jí říkal, že jí padák zabalí, aby se nemuselo tak dlouho čekat. Ona by to balila podstatně déle než on. Parašutistka i já jsme byli celou dobu u toho a vše proběhlo zcela standardně," svědčil o situaci na letišti před startem letadla jeden ze sportovních parašutistů.

Popsán je i kritický seskok. „Parašutistka na pokyn výsadkového průvodce opustila letoun a při letu ve stabilizované prsní poloze se po cca 3 sec pokusila otevřít hlavní padák. To potvrdil výsadkový průvodce, který viděl, jak sahala po uvolňovači. Při této činnosti se parašutistka v prsní poloze horizontálně roztočila a následně došlo ke zhroucení prsní polohy," píše se dále ve zprávě. Následoval volný pád, který skončil nárazem do vzrostlého stromu.

Parašutismus se stal nedávno osudným sedmačtyřicetiletému muži z Belgie, který v Klatovech nezvládl přistávací manévr a utrpěl těžká poranění, kterým v nemocnici podlehl.