Podle starosty města Petra Hájka probíhají se studiem další jednání. „S vítězným autorem licitujeme, zda uzavřeme, nebo neuzavřeme smlouvu o dílo na další stupně projektové dokumentace,” řekl Hájek. „Předložíme to i do zastupitelstva a nemáme jiné ambice než v roce 2023 zadat vypracování dalších stupňů projektu,“ dodal starosta. Kdy se s přeměnou začne, zatím není jasné.

Kraj chystá výstavbu nové budovy Střední uměleckoprůmyslové školy v Ústí nad Orlicí
Začínající umělci budou mít v Ústí nové ateliéry. Vyjdou na 190 milionů

Podle něj byly dva soutěžní návrhy, které postoupily do užšího výběru ze čtyř předložených, velmi zdařilé. Porota proto snížila odměnu vítězi a zvýšila ji druhému v pořadí, aby dala najevo, že oba jsou velmi vyrovnané.

U vítězného návrhu ocenila rada jasné řešení vycházející z regulačního plánu území, včetně kreativního přístupu k dosavadním objektům. „Návrh přináší vhodné propojení provozu galerie včetně jejího vnitřního veřejného prostranství s veřejnými prostranstvími galerii obklopujícími, zejména s náměstím před Domem dětí a mládeže, a umožnění průchodu vnitřním náměstím,“ uvedla porota ve svém hodnocení.

Komín zachovají

Hlavní roli zde hrají historické hodnoty a dědictví textilní továrny Perla, kterým návrh od Chybik + Kristof vzdává hold symbolickou cestou. Komín, jakožto odkaz průmyslové minulosti, s nově přidanou reflexní vrstvou se stává majákem kulturního centra, viditelným z širokého okolí. „Blízké sousedství unikátního Roškotova divadla vyvolalo touhu vytvořit pro Ústí nad Orlicí další odvážnou ikonu reprezentující architektonický jazyk i téma 21. století,” sdělil tým od Chybik + Kristof, proč je důležitá myšlenka nebourat, ale transformovat.

Nový Dům dětí a mládeže v Ústí nad Orlicí, za nímž se nacházejí dvě nové ulice
Ústí nad Orlicí má po zaniklé Perle dvě nové ulice. In memoriam textilní tradici

Místo obohatí dva nové veřejné prostory - vnitřní nádvoří a vstup do dalších ulic. Tato dvě prostranství propojí kavárna. Navržené uspořádání tvoří multifunkční komplex, který bude veřejnosti k dispozici v jakoukoliv denní dobu. „Těším se na to. Je fajn, když se staré budovy renovují a slouží veřejnosti,” sdělil své pocity z plánované renovace místní Miroslav Jandák.

Areál se pomalu proměňuje

Areál bývalé textilky Perla o velikosti 3 hektary koupilo v roce 2011 Ústí nad Orlicí za 30 milionů korun. Velkou část budov dalo město zbourat, zachované zůstaly jen ty nejcennější části. Minulý rok v areálu po dvou letech výstavby a vybavování interiérů Ústí oficiálně otevřelo novostavbu Domu dětí a mládeže. Stavba stála 85 milionů korun, město na ni získalo z ministerstva pro místní rozvoj dotaci 30 milionů korun.

Pardubický kraj plánuje v místě vybudovat nové ateliéry Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí zhruba za 100 milionů korun. Ústí už získalo do lokality další investory. Společnost Vital tam staví rehabilitační centrum. Administrativní budovu, která z bývalé textilky zbyla, koupila firma, která chce objekt využít na služby, obchody a byty.

Dům dětí a mládeže se brzy představí veřejnosti.
Brownfiled v Ústí po Perle konečně ožívá. A co dál? Podívejte se ve vizualizaci

„Textilní průmysl, který dříve charakterizoval Ústí nad Orlicí, ustupuje, aby uvolnil místo nové identitě – kvalitní kultuře, umění a soudobé architektuře. Tato proměna je pro město mimořádnou příležitostí stát se novým kulturním centrem regionu s aspirací se zařadit mezi instituce evropského významu,“ vysvětlili autoři návrhu z ateliéru Chybik + Kristof.