Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický před pár dny rezignoval na mandát v českotřebovském zastupitelstvu. Svoje rozhodnutí odůvodnil tím, že se chce naplno soustředit na krajské volby, které proběhnou na podzim příštího roku. Před měsícem odstoupil ze stejných důvodů i z celostátního vedení sociální demokracie. Místopředsedou strany byl necelý rok. Podle hejtmana nemá politik sedět na více židlích.

Poprvé se Martin Netolický stal českotřebovským zastupitelem před více než dvanácti lety. Od té doby mandát opakovaně úspěšně obhájil. V loňských komunálních volbách skončila sociální demokracie v České Třebové na třetím místě. Oproti předchozímu volebnímu období, kdy měla šest zastupitelů, o tři mandáty přišla. Hejtman a oblíbený komunální politik, který kandidoval až ze šesté pozice, přízeň místních sociálnědemokratických voličů neztratil. Získal prakticky stejný počet hlasů jako před čtyřmi roky a přeskočil všechny své spolustraníky. Zdá se, že právě Netolického kandidatura do městského zastupitelstva, zachránila ČSSD před ještě větší ztrátou, než kterou, i vzhledem k celostátnímu debaklu, v loňských říjnových volbách utrpěla. V sousedním Ústí nad Orlicí sociální demokraté zcela propadli, do zastupitelstva se vůbec nedostali.

S tím, že chce kandidovat a nepochybně i uspět v blížících se krajských volbách se hejtman nijak netají. Při těch posledních sociální demokraté těsně prohráli souboj s ANO a skončili až druzí. Z povolebních vyjednávání, která netrvala víc, než pár hodin, hejtman vyšel vítězně, memento hrozícího volebního neúspěchu však nepominulo. Pokud se Babišovu hnutí podaří v Pardubickém kraji v nadcházejících volbách přiblížit křivce celostátních průzkumů voličské přízně, může ČSSD na post hejtmana zapomenout. To, že chce Martin Netolický splnit sliby, které voličům před necelými třemi roky dal, je tak zcela pochopitelné.

Ať už jsou ale důvody a motivace jakékoli, jasný vzkaz, který hejtman svým rozhodnutím vyslal nejen směrem k voličům, ale především komunálním politikům, kteří nezřídka sedí ne na dvou, ale třech čtyřech a více židlích, tím nijak zásadně netrpí. Na více židlích by zkrátka nikdo z politiků sedět neměl.

Ilustrační foto
Nejméně lidí bez práce je v Ústí