Pardubický krajský soud koncem minulého týdne potvrdil v odvolacím řízení tresty pro projektanta a statika, kteří nesou odpovědnost za pád střechy sportovní haly v České Třebové.

Už prvoinstanční soud prokázal, že se oba dva podepsali pod ošizený projekt dřevěných vazníků, které nevydržely tíhu střechy a popraskaly. Střecha se zřítila den před slavnostním otevřením, při florbalovém zápase, který sledovalo osm desítek lidí. Nikomu se naštěstí nic vážného nestalo.

Oba pravomocně odsouzení, projektant i statik, pracovali pro subdodavatelskou firmu Cecolegno, která na stavbu za bezmála šedesát milionů, jejímž investorem byl Pardubický kraj, dodala konstrukční dřevěné prvky střechy. Aby uspěla ve výběrovém řízení, nabídla cenu, za kterou ve skutečnosti nebyla schopná vazníky dodat. Kvůli drahé dopravě nechal subdodavatel jeden z konstrukčních prvků rozdělit napůl. A právě to podle znaleckého posudku bylo příčinou pádu střechy.

Přestože s pravomocnými tresty odešli od soudu jen dva obvinění, na události, která mohla skončit tragédií, se podepsala i nedůsledná kontrola ze strany subdodavatelské firmy, stavebního dozoru investora a zhotovitele.

Hlavním viníkem, který však před soudem nikdy nestane, je systém výběrových řízení. Dokud bude jediným kritériem cena, bez ohledu na kvalitu a především bezpečnost, není vyloučené, že se v honbě za úspěchem ve výběrovém řízení opět někdo pokusí šetřit na nesprávném místě.