Neutuchající, nekonečné střety koalice (Lanškrounské fórum, ANO a ČSSD) s opozicí (Demokratické fórum, Společně pro Lanškroun, ODS a KDU-ČSL) vypukly už před volbami „aférou“ s petičními archy. Prozatím poslední šarvátkou v nesmiřitelném politickém boji na život a na smrt je trestní oznámení, kterým lanškrounská radnice pod vedením starosty Vetchého ocejchovala opozičního zastupitele Jindřicha Marka.

Starosta se gentlemansky zastal pracovnice městského úřadu, ke které se měl zastupitel Marek údajně nevhodně a hrubě zachovat při kontrole, jež proběhla bezmála před rokem. Koaliční zastupitelé se na zavrženíhodný čin svého opozičního kolegy na prosincovém zasedání rozpomněli a Jindřicha Marka z kontrolního výboru odvolali.

Zastupitel vidí za svým vyhazovem snahu radniční koalice zbavit se neodbytného šťourala, který vedení města kouká pod prsty. Podle starosty je bezprostředním důvodem pro podání trestního oznámení Markovo tvrzení, že nevhodné a hrubé chování při kontrole si úřednice vymyslela, za což dostala od vedení města mimořádnou finanční odměnu ve výši několikanásobku svého měsíčního platu. To, že odměnu pracovnice městského úřadu po údajném incidentu při kontrole skutečně obdržela, radnice nepopírá. Starosta však tvrdí, že nešlo o úplatek za loajalitu, ale ocenění za dobrou práci. A prý nešlo o téměř dvou a půl násobek, ale jen o necelou výši jednoho platu.

Kdo mluví pravdu a kdo ne, se voliči v Lanškrouně nejspíš nedozví. Nejpravděpodobnější scénář je, že vše vyšumí do ztracena. Gordický uzel, zda šlo o odměnu, nebo už o úplatek, totiž nemusí rozseknout ani soud. Pokud k němu kauza vůbec doputuje. Jen nůžky vzájemné nevraživosti a nenávisti mezi komunálními politiky, i jejich voliči, se nepochybně ještě více rozevřou.