Tuto otázku aktuálně řeší zastupitelé v Králíkách. Michal Souček, který usedl do křesla radního po loňských komunálních volbách, chyběl na posledních třinácti zasedáních rady hned desetkrát.

To se nelíbí opozičním zastupitelům, radní Souček podle nich neplní povinnosti, které mu ukládá zákon o obcích. Potvrdily se tak obavy, které zazněly z řad občanů už na ustavujícím zastupitelstvu loni na podzim. Výhrady mají rovněž k řešení, které vedení města údajně připravuje. Nová směrnice má radnímu, který dlouhodobě pobývá v zahraničí, umožnit účast na jednání vzdáleně, prostřednictvím hlasových hovorů nebo videokonference. Navrhli proto jeho odvolání, kterým se mělo tento týden v pondělí zabývat mimořádné zastupitelstvo.

Starosta Václav Kubín sice zastupitele svolal, na projednávání jediného bodu programu ale nedošlo. Pět minut po zahájení bylo hotovo. Koaliční zastupitelé většinou osmi hlasů program jednání neschválili. Pro hlasoval s opozicí pouze jediný koaliční zastupitel. V Králíkách tak zastupitelé zvolili metodu, kterou na celostátní úrovni v Parlamentu s oblibou opakovaně používá vládní koalice, pokud se nechce o nepříjemných návrzích opozice vůbec bavit.

Na tom, jestli má být radní Michal Souček odvolán nebo ne, se zastupitelé nejspíš neshodnou. Ostatně radniční koalice má v zastupitelstvu většinu, takže opozice svůj požadavek přes odpor většiny stejně prosadit nedokáže. Ale smést problém ze stolu tím, že se o něm nebude mluvit, není řešení.