VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KOCIÁNKA: Otázky Ing. arch. Jiří Ehla

Ústí nad Orlicí - Že patřím k zásadním odpůrcům realizace Kociánky pan starosta Pešek a pan Kokeš vědí zcela jasně od října 2008, kdy jsem jim svůj postoj sdělil i telefonicky. Svůj odpor ke stavbě, nyní už ovšem ke stavbám (vysvětlení viz dále) se snažím podkládat věcnými argumenty.

24.4.2009 1
SDÍLEJ:

Vizualializace projektu Kociánka v Ústí nad Orlici.Foto: archiv

Související članky vpravo…

Zde shrnu okolnosti Kociánky, jak jsem měl možnost se s nimi seznámit, abyste měli příležitost tato má tvrzení, pánové Pešku a Kokeši, před zastupitelstvem, ale i před veřejností, vyvrátit. I já se mohu mýlit.

1/ V roce 2006, kdy se zadávalo řešení architektům, byl v zadání od Města formulován tento text: "Zadavatel v řešení netrvá na přeložení Smetanovy ulice (tak jak je uváděna v územním plánu města z roku 2006), tzn., že přeložka ulice není určujícím faktorem architektonického návrhu.“ Již od prvopočátku tedy Město popřelo jakýkoliv zájem na dodržení zásad organizace území stanovené minimálně územním plánem. Město vědomě popřelo dosavadní pozitivní cílený rozvoj lokality, proč?

2/ Výzvu k návrhu přijal pan Mgr. A. Přemysl Kokeš, který v té době nebyl autorizovaným architektem. Pan Mgr. A. Přemysl Kokeš se stal autorizovaným architektem až 15. 10. 2008, tedy v časovém sledu až po té, co svůj návrh dovedl k vydání územního rozhodnutí, které ovšem musel autorizovat svým razítkem jeho kolega. Ani tak tento kolega neměl autorizaci, která by ho opravňovala k jakýmkoliv zahradním ani krajinářským úpravám na plochách, kde podle územního plánu má být městský park. Co to tedy vzniká na plochách, které jsou určeny pro park a parkem evidentně nejsou? Za termín „klidová zóna“ se není třeba schovávat.

3/ Dne 10. 11. 2008 jste raději stáhli svůj návrh na vydání výše uvedeného územního rozhodnutí po té, co jste museli tedy čelit odvolání pro nesoulad s územním plánem. Před zastupitelstvem a veřejností jste od té chvíle začali tvrdit, že pro stavbu není územního rozhodnutí třeba. Proč bylo tedy tolik energie projektantů, úředníků a peněz vyplýtváno na získání právě toho územního rozhodnutí, o kterém jste posléze začali tvrdit, že ho není třeba? Z logiky věci vyplývá, že jste nechtěli deklarovat, že návrh je jeden velký omyl.

4/ Nebyl výše uvedený návrh s posléze zrušeným územním rozhodnutím náhodou tím podkladem, se kterým Město žádalo o dotaci a na základě kterého byla dotace poskytnuta? Ptám se tím, na jakých pilířích je přidělení dotace dnes postaveno?

5/ Prezentace návrhu před veřejností, před zastupitelstvem a v médiích do 10. 11. 2008 (datum zrušení vydaného územního rozhodnutí) probíhala tak, že jste, pane starosto a pane Kokeši, shodně tvrdili, že návrh je naprosto v pořádku a mimo jiné, že je i v souladu s územním plánem. O existenci Regulačního plánu jste v té době zřejmě neměli ani ponětí nebo ano? Že se pohybujete v území, které je Veřejně prospěšnou stavbou s poněkud přísnějším režimem, jste věděli?

6/ Místo toho, abyste v dané situaci povolali jiné architekty, kteří spolu se svou tvůrčí potencí budou ochotni respektovat všechny platné dokumenty a předpisy, pustili jste se do dalšího dobrodružství, které spočívá v tom, že jste původní návrh výrazně upravili a řešení jste rozdělili na mnoho dílčích staveb a hodláte žádat o stavební povolení na každou jednotlivost zvlášť, abyste se vyhnuli opětovnému odvolání z důvodu nesouladu s územním plánem, protože se dá předpokládat, že „něco projde“. Zde Vám dávám za pravdu, že tento způsob je účinný, ovšem ne v kulturní společnosti, protože komplexnost díla je ta tam. Teď už opravdu o Kociánku přestalo jít. Pozorný pozorovatel si zajisté všimne, že už vůbec nejde o Kociánku, ale Kociánka je už jen prostředkem pro někoho k čemusi.

7/ Již jediným argumentem, kterým, pane starosto, oprávněnost stavby obhajujete (samozřejmě kromě toho, že „… veřejnost si to přeje …“), je skutečnost, že „vše je v souladu s územním plánem“. Mohl byste, prosím, zastupitelům a veřejnosti předložit nějakou listinu, která Vás k tomuto tvrzení opravňuje? Dodnes (22. 4. 2009) neexistuje žádný doklad. Tvrzení tzv. „vrcholných odborníků“, kterými rád argumentujete vč. pana architekta a urbanisty Roberta Niederleho (viz Právo 04/2009) by bylo dobré v dané zjitřené situaci zajisté zveřejnit a doložit. Musím Vás ujistit, že další „důkaz“ o souladu s územním plánem, který jste v nyní TV OIK použil, a to že stavební úřad „napsal“, že návrh je v souladu s územním plánem, je irelevantní, když doklad ještě nenabyl právní moci, protože úřad to sice napsat mohl, ale nikde není stanoveno, že to musí být pravda. I úřad se může mýlit a v tomto ohledu není žádnou autoritou, jak se již koneckonců nepřímo ukázalo v tomto případě Kociánky.

8/ Kociánku, která nedisponuje ani územním rozhodnutím a je ze zřejmých účelových důvodů rozdělená už jen do jednotlivých staveb a kterou hodláte nyní i z dotačních peněz realizovat, není totožná s původním návrhem, který jste prezentovali v minulém roce zastupitelstvu a veřejnosti. Je to špatné řešení, protože postrádá právní stabilitu, ale hlavně, a o to jde především, ignoruje urbanistický kontext celé lokality a v tomto ohledu pro město Ústí nad Orlicí není žádaným přínosem, tvrdím, jak víte, nejen já.

Ing. arch. Jiří Ehl
22. 4. 2009

24.4.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 19 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavač/ka pekařského a cukrářského zboží. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Dr. E. Beneše č.p. 642, Parník, 560 02 Česká Třebová 2, Provozovna Ječmínek - pobočka v České Třebové příjme zaměstnance na pozici prodavač/ka pekařského a cukrářského zboží vlastní výroby., Náplní práce je prodej a obsluha zákazníků, práce s dotykovou pokladnou …., Nabízíme: možnost turnusových směn, motivující finanční ohodnocení, práci v moderním prostředí, zázemí dlouhodobé pracovní jistoty, V případě zájmu zašlete svůj životopis emailem na: mimopacesova@mimobohemia.cz a do předmětu napište Třebová. Pracoviště: Mimo bohemia, a.s., pracoviště česká třebová, Dr. E. Beneše, č.p. 642, 560 02 Česká Třebová 2. Informace: Václav Moravec, .

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Místo výkonu práce: U Dvořiska č.p. 1721, 565 01 Choceň 1. Pracoviště: Autoneum cz s.r.o., U Dvořiska, č.p. 1721, 565 01 Choceň 1. Informace: Jana Žemličková, +420 465 732 111.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Operátor/ka výroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 21. Poznámka: Místo výkonu práce: U Dvořiska č.p. 1721, 565 01 Choceň 1. Pracoviště: Autoneum cz s.r.o., U Dvořiska, č.p. 1721, 565 01 Choceň 1. Informace: Jana Žemličková, +420 465 732 111.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 80 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov POMOCNÝ STAVEBNÍ DĚLNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80 kč, mzda max. 120 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: stavba plaveckého bazénu ve Vysokém Mýtě, Husova č.p. 117, POŽADUJEME:, - praxi ve stavebním zaměření, tj. znalost míchání malty, zabíjení hřebíků do prken, vožení materiálu v kolečku, zametání atd., - předpokladem je slušné vystupování, beztrestnost, NABÍZÍME: , - finanční odměny, - práce uvnitř budovy, - možné ubytování, Dle domluvy možnost DPP, DPČ, KONTAKT: Vöröš Štefan, telefonicky (7 - 19 hodin denně) nebo osobně na pracovišti. Pracoviště: Stasis, spol. s r. o. v likvidaci - pracoviště: stavba plaveckého bazénu ve vysokém mýtě, Husova, č.p. 117, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Štefan Vöröš, +420 722 009 990.


Festival filmů s leteckou tematikou „Mít křídla...“.

Kam za zábavou v okolí v těchto dnech?

Roman Šebrle (vpravo) v pavilonu Z brněnského výstaviště při závodu Martiny Sáblíkové na olympijských hrách v Pchjongčchangu.

Bugár, Šebrle a spol. Přijďte si do Dřítče zaběhat s osobnostmi

Stravovací pavilon dostane novou střechu

Pardubický kraj, Jevíčko - Stavební ruch, který panuje v jevíčské Sanatorce, bude podle Pardubického kraje pokračovat i v následujících letech. Kraj, který je zřizovatelem Odborného léčebného ústavu, připravil projektový záměr na rekonstrukci střechy stravovacího pavilonu.

Florbalový výsledkový servis z regionu

Orlickoústecko - Ve výsledcích, krátce aneb Co nového ve světě sportu?

Zakládáte požáry? A co vypalování trávy? Víte, že za to můžete dostat

Pardubický kraj – V posledních týdnech začala zvláštní sezona. Blíží se jaro a hasičům stoupá počet výjezdů k založeným požárům, jak někteří zemědělci začínají s hazardováním. Řeč je o vypalování trávy.

Dětem se lyžování v Červené Vodě líbilo

Červená Voda /PÍŠETE NÁM - FOTO/ - Letošní zima zimním radovánkám moc nepřála, ale sněhu ve Skiparku Červená Voda bylo stále dost. Naše děti se už nemohly dočkat, až pojedou na lyžařský kurz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT