Už tradičně se v první půli května do Ústí nad Orlicí sjedou houslové naděje z Česka i celé řady dalších zemí. Jak Deníku sdělila členka organizačního výboru soutěže Eva Zelinková, do soutěže podalo přihlášku celkem pětašedesát mladých houslistů ze sedmnácti států.

Jen ti nejlepší

Jak Eva Zelinková upřesnila, vedle českých soutěžících se v rámci letošní Kocianovy houslové soutěže představí mladí houslisté z Bosny a Hercegoviny, Litvy, Německa, Slovenska, Španělska, Ruska, Srbska, Mongolska, Belgie, Spojených států amerických, Norska, Francie, Polska, Maďarska, Ukrajiny a Slovinska. „S počtem přihlášených jsme spokojeni, do Ústí už přijíždí opravdu výběr nejlepších talentů, ti, kteří se hlásí, už vědí, do čeho jdou a prošli již ´sítem´ u nich doma,“ komentovala členka organizačního výboru. Zajímavý je podle jejích slov i poměr našich a zahraničních soutěžících – se sedmadvaceti houslisty z České republiky změří své umění osmatřicet zahraničních houslistů.

Bohatý program

Předsedou devítičlenné hod〜notící poroty bude už tradičně Ivan Štraus z pražské AMU. Není bez zajímavosti, že v porotě budou mít zastoupení vedle ČR také další tři země – Slovensko, Itálie a Japonsko. Soutěž, která začne ve středu 9. května, bude mít i zajímavý doprovodný program. Už v předvečer jejího zahájení bude otevřena v Galerii pod radnicí výstava houslí. Slavnostní zahajovací koncert bude patřit Komorní filharmonii Pardubice, s níž se představí laureát loňské Kocianovy houslové soutěže Milan Al–Ashhab z Mostu. Protože je soutěž mladých houslistů zároveň součástí druhého ročníku festivalu Kocianovo Ústí, uskuteční se i další pozoruhodné akce: koncerty „Slavnosti strun“ , „Varhanní píšťaly zvěstují“ a „Galavečer evropských houslí“. Chybět samo〜zřejmě nebude ani závěrečný koncert vítězů a laureáta Kocianovy houslové soutěže 2007. Příznivci kvalitní hudby se tedy mají určitě na co těšit.