Povolební vyjednávání jsou v plném proudu: v Ústí, Třebové a Lanškrouně je jasno. Strany, které budou následující čtyři roky vládnout na radnicích, směřují k uzavření koaličních dohod.

Restart v Chocni

Dojednáno mají rovněž v Chocni. Vítězné sdružení Živá Choceň, které v zastupitelstvu disponuje deseti mandáty, se dohodlo se sdruženími Otevřená radnice a Choceň pro lidi. Dohromady mají v jednadvacetičlenném zastupitelstvu většinu dvanácti hlasů.

„Získali jsme bezprecedentní možnost naprosto se odstřihnout od minulosti a provést restart vedení Chocně. Jsme přesvědčeni, že je potřeba na radnici otevřít okna a pustit dovnitř čerstvý vzduch,“ řekl zvolený zastupitel Jan Pažin. Starostou se stane lídr vítězného sdružení Jan Ropek, který získal absolutně nejvíc preferenčních hlasů, místostarostou bude Jiří Pírko.

Tajnosti v Králíkách

Naproti tomu v Králíkách se povolební vyjednávání za týden nijak výrazně neposunula. Volby vyhrálo sdružení Pro Králicko, které získalo tři mandáty. Nejvíce preferenčních hlasů dali voliči lídrovi Sportovců Václavu Kubínovi, který je žhavým kandidátem na starostu. „Jedná se. Variant se rýsuje víc. Nic konkrétního říct nemůžu,“ lakonicky okomentoval povolební vyjednávání Kubín.

Lídr druhé nejsilnější strany - Pravá pro Králíky - Martin Hejkrlík byl o něco sdílnější. „Sešli jsme se, vyjasnili jsme si některé předvolební proklamace. Nabídli jsme velkou koalici, ve které by se mohlo vyjít z pořadí stran,“ přiblížil současný místostarosta.